Santimle gazilik statüsü Türkiye’nin ayıbı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer terör örgütleriyle mücadele ederken yaralanan ve vücudunda ciddi hasarlar meydana geldiği halde gazilik statüsü verilmeyen asker ve emniyet personellerinin yaşadığı mağduriyetlerin araştırılması ve bu mağduriyetlerin giderilmesi için Meclis araştırması istedi.

Gündem 10.01.2018 - 13:43 10.01.2018 - 13:43

Eskişehir Ekspres

Gaziler arası yapılan farklı yasal düzenlemelerin artık ortadan kaldırılmasını isteyen Çakırözer,  “Santimle gazilik statüsü Türkiye’nin ayıbıdır. Vatanı için canlarını ortaya koyan bütün kahraman gazilerimiz aynı haklardan yararlanmalı.  Malul sayılmayan on binlerce gazimizin yaşadığı mağduriyetler bir an önce giderilmelidir” dedi. 

CHP’li Çakırözer, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı olarak vatanı görevini yaparken terör örgütleriyle verdiği mücadele sırasında yaralanan ve vücudunda ciddi hasarlar meydana gelen asker, rütbeli asker ve emniyet personelinin malul sayılmayan gazi statüsünde olduğunu belirterek, yaşanılan mağduriyetlerin araştırılıp ortadan kaldırılması için Meclis araştırması istedi. 

TÜRKİYE’NİN AYIBIVerdiği Meclis araştırmasında Türkiye’de yaklaşık 19 bin kişinin malul sayılmayan gaziler olarak nitelendirildiğini belirten Çakırözer, “On binlerce asker ve emniyet personellerimiz de bölücü terör örgütleriyle verdikleri mücadeleler sonrasında, vatanını, milletini korumak için yaralanmış ve vücudunda ciddi hasarlar meydana gelmiştir. Parmağı kopan, kurşun ve şarapnel parçalarıyla yaşayanların da aralarında bulunduğu bu insanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 1953’te çıkarılan tüzüğüne göre santim santim ölçüm yapıldığından gazi sayılmamakta ve on binlerce kahraman gazimiz kaderlerine terk edilmektedir. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çıkarılan KHK ile gazilik için yüzde 60 engel şartı kaldırılmasına rağmen, yine SGK 65 yıllık tüzüğüne göre değerlendirmeye yapılması malul sayılmayan gazilerimizi daha da üzmüş ve yeni mağduriyetlerin yaşanmasına sebep olmuştur. Kahraman gazilerimiz arasında yapılan ayrımlar büyük haksızlıktır ve santimle gazilik statüsü Türkiye’nin ayıbıdır” dedi. 

ANAYASA’NIN ‘EŞİTLİK İLKESİ’ GÖZARDI EDİLMEMELİVatanın bekasını ve milletin bölünmez bütünlüğünü korumak için şehit olmayı göze alarak mücadele eden ve bu uğurda yaralanan bütün askerlere yaralanma derecelerine bakılmaksızın sahip çıkılması gerektiğini belirten Çakırözer, “Ülkemize karşı yönelen her türlü saldırı karşısında verilen mücadelelerde yaralanan aynı durumdaki askerlerin farklı yasal düzenlemelere tabi tutulması açık bir şekilde Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır ve bu kişilere yapılmış büyük bir haksızlıktır” dedi. 

KANUN TEKLİFİ DE VERECEĞİZMalul Sayılmayan Gaziler Derneği Başkanı Mesut Kılıçaslan ile de temasa geçen CHP’li Çakırözer, “Kahraman gazilerimizin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için hazırladığımız kanun teklifini de yakın zamanda Meclis’e sunacağız” dedi. 

BÜTÜN GAZİLER AYNI HAKLARDAN YARARLANMALIYaşanan mağduriyetlerin bir an önce araştırılarak, giderilmesini isteyen Çakırözer, şu ifadeleri kullandı; “Güneydoğu’da terörle mücadele sırasında yaralanan ve bir bacağı kısa olduğu halde 3 santimle gazi unvanı verilmeyen askerlerimizin yaşadığı mağduriyetleri gazetelerde okuduk. Türkiye’nin birliği, bütünlüğü, vatandaşların can güvenliği için hayatını ortaya koyan şehitlerin yakınları ile gazilere en üst düzey imkanların sağlanması sosyal devlet olmanın bir gereğidir. Terörle mücadele sırasında gazi olanlara tanınan özlük hakları arasında ayrım yapılmamalı, bütün gazilerimiz aynı haklardan yararlanmalıdır.”

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa