14 Mayıs seçimlerine kısa bir süre kala, yabancı kurumlar Türkiye'de seçim sonrası oluşacak duruma ilişkin faiz ve kur beklentilerini açıklamaya devam ediyor. 

Bloomberght’nin aktardığına göre, Citibank ekonomistleri İlker Domaç ve Gültekin Işıklar, seçim sonrasında faiz ve kur beklentileri üzerine bir analiz hazırladılar. 

Öngörülen para politikası normalleşme sürecinde faiz artırımlarının hızı ve büyüklüğünün büyük ilgi çektiğini ifade eden Citi ekonomistleri mevcut durumda 3. çeyrek ve 4. çeyrek için politika faizine ilişkin piyasa tahminlerinin sırasıyla yüzde 25,5 ve yüzde 27 seviyelerinde olduğunu bununla birlikte, belirtilen gidişatın gerekli ayarlamanın alt sınırını temsil edebileceğine inandıklarını söyledi.

Citi ekonomistleri Türkiye'de politika faizini yaklaşık yüzde 40'a ya da daha yüksek bir seviyeye çıkaracak daha güçlü bir ayarlamanın daha ihtiyatlı bir hareket tarzı olabileceğini ifade etti.

Citi ekonomistlerinin raporunda Türk Lirası da ele alındı. Para biriminin aşırı değerli olup olmadığı konusunun Mayıs ayındaki seçimlerin ardından Türk lirasının olası seyrine ilişkin tartışmalarda çok fazla öne çıktığını belirten ekonomistler finansal piyasalara ilişkin mevcut düzenleyici tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesi durumunda bir düzeltmenin muhtemel olduğunu kabul ettiklerini belirtti.

Citi ekonomistleri, düzenleyici tedbirlerin gevşetilmesinden kaynaklanan bir yukarı yönlü ayarlamanın ardından, risk priminde öngörülen iyileşmenin bir senaryoda liranın bir yıl içinde yaklaşık yüzde 12 değer kazanmasına yol açabileceğini ifade ediyorlar.

12 Nisan Çarşamba günü saat 15.00 itibariyle dolar/TL 19.31 liradan işlem görüyor. 

Eskişehir'de kurbanlık satışı için önemli duyuru Eskişehir'de kurbanlık satışı için önemli duyuru