14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri için askıya çıkarılan seçmen listeleri, "Seçmen Sorgulama Uygulaması" ile sorgulanabilecek. Bu uygulama sayesinde vatandaşlar, nerede oy kullanacaklarını öğrenebilecekler. Seçmen kaydı sorgulama ise internet üzerinden kolayca yapılabilecek.

Peki, nerede oy kullanacağım? Seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?

Bunlar da ''altın'' çetesi! Vatandaşları işte böyle kandırmışlar Bunlar da ''altın'' çetesi! Vatandaşları işte böyle kandırmışlar

Seçmen kütükleri bugün kesinleştirilecek 

Seçmen kütükleri, bugün kesinleştirilecek olup, sandık atamaları yapıldıktan sonra, 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili oy kullanacağınız sandığa ait bilgiler ile ilgili duyuru YSK tarafından ilan edilecek.

Seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır? 

Seçmen kaydı sorgulama, hem YSK hem de e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Yurt içinde ikamet eden seçmenler, askı dönemi içerisinde, kendisinin, aynı hanede oturan yakınlarının ve aynı binada oturan seçmenlerin bilgilerini görüntüleyebilecek, askı dönemi sonrasında kendisinin ve aynı hanede oturan yakınlarının oy vereceği sandık alanı bilgilerini sorgulayabiliyor.

YSK seçmen kaydı sorgulama 

Seçmen kaydı sorgulama için YSK sitesine T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekiyor. Açılan sayfada bilgileriniz ve hanenize kayıtlı olanların bilgileri çıkıyor.

e-Devlet seçmen kaydı sorgulama 

Seçmen kaydı sorgulamak için e-Devlet Kapısı internet sitesine girip “Giriş Yap” bağlantısına tıklayın.

Daha sonra ana sayfada bulunan arama kutucuğuna da Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama yazarak sisteme erişebilirsiniz.

Kimlik Doğrulama Yöntemine tıklayıp ekranda çıkan yönergeleri takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.

Sisteme eriştikten sonra açılan ekranda yurt içi seçmen kütüğündeki bilgileriniz yer alacaktır.

Ayrıca seçim dönemlerinde oy kullanacağınız yer bilgileri Yüksek Seçim Kurulu tarafından bu sayfada görüntülenir.