Açılım Search Engine Optimization olan SEO; teknoloji ile içli dışlı olanların bildiği üzere sıradan bir internet sitesinin birtakım iyileştirmeler ile Google arama sonuçlarında en üst sıralarda yer almasıdır. SEO; küçük, orta veya büyük demeden her işletme için gereklidir. İşletmeler; ürün ve hizmet tanıtımı yapmak ve satmak adına e-ticaret sitesine sahip olmanın yeterli olduğunu düşünürler. Ancak, Google arama sonuçlarında en alt sıralarda yer alan sitelerin rekabette geriye düştüklerini söylemek gerekir.

SEO; zannedildiği gibi basit birkaç işlemden oluşmaz. İşletmelerin işini en iyi şekilde yapan bir SEO uzmanı ile çalışmaları şarttır. Piyasada bu işi yaptığını iddia eden çok sayıda kişi ve kuruma rastlanır. Ancak, her birisinin benzer kalitede hizmet vermediğini itiraf etmek gerekir. Bir başka deyişle, tecrübeli bir seo uzmanı tercih edilmelidir. 

SEO Uzmanı Seçiminde Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir? 

SEO uzmanı; her şeyden önce, kendisini değerli kılacak referanslara sahip olmalıdır. Referans; her alanda olduğu gibi SEO konusunda da bir hayli önemlidir. SEO uzmanı; hem genel hem de sektörel referanslara sahip olmalıdır. Birçok firmaya hizmet sunmuş olmalıdır. Kimlere hizmet verdiğini detaylı olarak belirtmelidir. Hatta, istenildiği takdirde başkalarına verilmesi mümkün olan bir referans dosyasını hazır tutmalıdır. Referanslarından bahsetmeyen ve tecrübesi hakkında konuşmamayı tercih eden bir SEO uzmanından kesinlikle hizmet alınmamalıdır. 

SEO uzmanı; dijital dünyanın farklı alanlarında da çalışmış olmalıdır. Bir başka deyişle, bilgi birikimi ve tecrübesi yalnızca SEO’dan ibaret olmamalıdır. Kendisini her alanda geliştirmelidir. Buna ek olarak, SEO ile ilgili güncel gelişmeleri takip etmelidir. Google; internet sitelerini arama sonuçlarında sıralarken birtakım kriterlere dikkat eder. Ancak, bu kriterleri sürekli olarak günceller. SEO uzmanı; Google’ın algoritmaları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Eski bilgileriyle hareket etmemelidir. 

Takdir edersiniz ki, SEO; kısa sürede olumlu sonuç verecek türden çalışmalardan ibaret değildir. Bazı SEO uzmanları; daha çok müşteri çekebilmek adına SEO çalışmalarını kısa sürede yapacaklarını iddia ederler. Ancak, bu tür vaatlere kesinlikle kanmamak gerekir. Yapacağı iş hakkında kesin konuşmayan bir SEO uzmanı; tahmin edebileceğiniz gibi çok daha güvenilirdir. 

SEO Uzmanı Bulmak Zor Mu? 

SEO; bilhassa sektöre yeni girmiş işletmelerin kaderini bir anda değiştirebilir. Herhangi bir internet sitesini site içi, site dışı ve teknik SEO çalışmaları ile bir anda üst sıralara taşımayı başaran Search Engine Optimization; dikkatli bir şekilde yapılmadığı takdirde beklentileri karşılamaz. SEO uzmanı bulmak zor olabilir. Bilhassa SEO ile ilgili birden çok çalışmaya katılan ve eğitimin bir parçası olarak sertifikalar edinen bir SEO uzmanı tercih edilmelidir. 

İşletme sahipleri; SEO uzmanı arama sürecinde yakın çevrelerinden destek alabilirler. Başarılı çalışmaları ile çevre edinmiş bir seo uzmanı; beklentileri genel olarak boşa çıkarmaz.