banner804

banner766

Son Dakika

'Bir buçuk yılda belediye borcunun yüzde 70'ini ödedik'

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, basın mensupları ile bir araya geldi çalışmalarını anlattı. Tepe, belediyenin mali durumu ile ilgili, "Yaklaşık 22 milyon TL ile devraldığımız borcun bir buçuk yılda toplam 13,906,611,02 TL'sini yaklaşık olarak yüzde 70'ini ödedik" dedi.

Seyitgazi 21.07.2020, 11:21 24.07.2020, 14:46
'Bir buçuk yılda belediye borcunun yüzde 70'ini ödedik'

Tepe, "Bilindiği gibi 31 Mart 2019 secimlerinde halkın teveccühü ile belediye başkanlığına seçildim. Seçildiğim günden itibaren belediyemizin kaynaklarını doğru yönetme çabası içerisinde oldum" dedi.

"22 milyon borçla devraldık"

Belediyenin mali durumu hakkında da bilgi veren Tepe, "Yaklaşık 22 milyon TL ile devraldığımız borcun bir buçuk yılda toplam 13,906,611,02 TL'sini yaklaşık olarak yüzde 70'ini ödedik. Atıl durumda olan belediye araç-gereç ve ekipmanlarını tekrar belediyemize kazandırdık ve halkımızın hizmetine sunduk" diye konuştu.

"Türkiye'de tek belediyeyiz"

Tepe, "Dünyanın ve ülkemizin zor günler geçirdiği şu günlerde pandemi sürecinde de vatandaşımızın yanında olduk. 51 mahallemizde 5 bin haneye 15 bin 300 nüfusa tek tek ulaşarak maske ve dezenfektan ulaştırdık. Bunu başaran Türkiye'de tek ilçe belediyesiyiz" diye konuştu. 

"Yol genişletme çalışmaları devam ediyor"

Tepe, yol çalışmaları da olacağını belirterek, "Seyitgazi-Cevizli-Bardakçı-Hankaraağaç-Gökçekuyu arasındaki 30 kilometrelik yol, Yazıdere-Yenikent-Aksaklı arasında 10 kilometrelik yol tamamlandı. 8 kilometrelik Ayvalı yolu genişletme çalışmalarının ardından beton yok yapımı başlayacak. Örencik-Yazılikaya arasındaki 27 kilometrelik tolun beton yol olarak yapımı programa alındı" dedi. 

"Vatandaşlarımızın yanındayız"

Tepe, "Yaklaşık 22 milyon TL ile devraldığımız  borcun 1,5 yılda, 6.671.311,24 TL kredi borcu, 2.397.456,94 TL vergi ve sigorta prim borcu, 4.837.842,84 TL piyasaya olan borcu, olmak üzere toplam 13.906.611,02 TL’sini yaklaşık olarak yüzde 70’ini ödedik. Atıl durumda olan belediye araç-gereç ve ekipmanlarını tekrar belediyemize kazandırdık ve halkımızın hizmetine sunduk. Dünyanın ve Ülkemizin zor günler geçirdiği şu günlerde, pandemi sürecinde de vatandaşımızın yanında olduk. 51 mahallemizde 5.000 haneye, 15.300 nüfusa tek tek ulaşarak maske ve dezenfektan ulaştırdık. Bunu başaran da Türkiye’de tek ilçe belediyesiyiz. Yine bu süreçte camilerimizin, türbelerimizin, okullarımızın,esnaflarımızın ve kamu binalarımızın temizliği, bakımı ve dezenfeksiyon işlemlerini sağladık. 18 adet imam evini tadilat ettik. Marangoz atölyemizde kamelya, bank, oturma grubu, köpek kulübesi yapımı devam etmektedir. Belediyemize ait petrol istasyonunda 33 yıl aradan sonra yenileme çalışmaları başladı ve çalışmaların tamamlanması ile birlikte modern bir görünüme kavuşacak" dedi.

"Geri dönüşüm ekipmanlarımızı ilçemize kazandıracağız"

Tepe, "Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Karaören mahallemizde 13.000 metrekare kilit parke döşeme işi tamamlandı. Ayrıca Seyitgazi merkezde 3.000 metrekare, Kırka’da 10.000 metrekare, Yapıldak mahallemizde 5.000 metrekare, Çatören mahallemizde 6.000 metrekare, Yazıdere mahallemizde 1.500 metrekare, Bardakçı mahallemizde 1.000 metrekare, Gökçegüney mahallemizde 1.000 metrekare olmak üzere 27.500 metrekare kilit parke döşeme işi tamamlandı.  Seyitgazi, Kırka, Doğançayır’da ve Frigküm işbirliği ile Frig Vadisi üzerindeki mahallelerde döşenecek kilit parke taşlarla birlikte 57.000 metrekare kilit parke taş döşeme işi yıl sonuna kadar tamamlanacak. Daha yeşil ve temiz bir Seyitgazi için ekiplerimiz park ve yeşil alanlarda temizlik ve bakım işlerini hassasiyetle yürütmektedirler. Seyitgazi merkezde 2 adet, Kırka’da 2 adet, Doğançayır’da 1 adet ve Ayvalı’da 1 adet park yapımı devam etmektedir. Halkımızda çevre bilincini oluşturarak doğaya ve ekonomimize katkı sağlayacak sıfır atık yönetim planımızı hazırladık ve sertifikamızı aldık. “Geri Dönüşüme At, Doğa’ya Can Kat” sloganı ile geri dönüşüm ekipmanlarını en kısa sürede ilçemize kazandıracağız" diye konuştu.

"Sosyal faaliyetlerimiz devam ediyor"

Tepe, "Normalleşme süreci ile birlikte halkımızın, kadınlarımızın ve gençlerimizin hoşça zaman geçirebilecekleri çay bahçelerimizi, Seyirterası ve spor merkezimizi gerekli tedbirler alınarak ve kontroller yapılarak hizmete sunduk. Atıl durumda ki spor sahalarımızı halkımızın spor yapabileceği hale getirmek için başladığımız çalışmaları tamamlamak üzereyiz.İlçemizde sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde birçok kurs ve etkinlik düzenledik. Çocuklarımıza yüzme eğitimi, kadınlarımıza hijyen eğitimi, takı ve örgü kursu düzenledik. Halkımızı ve çocuklarımızı tiyatro ve sinema ile buluşturduk. Kadınlarımız ile ilde düzenlenen Gastronomi Festivaline yöresel lezzetlerimizle katılım sağladık. Gastronomi Platformu’nun ilk programına ilçemizde ev sahipliği yaptık. Seyitgazi Bölgesinde faaliyet gösteren 27 STK yöneticisi ve 1 Vakıf Başkanı ile bir araya gelerek ilçemiz hakkında görüş alışverişinde bulunduk" dedi. 

"Ne kadar çalışmamız gerektiğini biliyoruz"

Başkan Tepe açıklamalarına şöyle devam etti:

"Tüm mahallelerimizde çok sayıda ailemize ayni yardımlarda bulunduk. Yaşlılarımızı ziyaret ederek hayır dualarını aldık. Çiftçilerimizle sohbet ettik, dertlerini dinledik, paylaşımlarda bulunduk.  Sulama birliğimizi çiftçilerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde personel ve ekipmanla dizayn ettik. Tahsilat oranımızı %85’lere çıkartarak (2019 yılı Gelir:4.441.000 Gider:3.299.000 TL), çiftçimize 500.000 TL yatırım yaptık. Belediyemize ait atıl durumda olan arazilerimizi tarıma kazandırarak ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz.  Köy ve tarla bağlantı yollarının iyileştirme çalışmalarını sürdürüyoruz. İlçemizin sahip olduğu kültürel ve tarihi zenginliklerin tanıtılması ve iç ve dış turizmde hak ettiği yeri alabilmesi için eksik olduğuna inandığımız bilgilendirme ve tanıtım faaliyetlerine büyük önem vermekteyiz. Bu konuda projeler oluşturup, ilçe ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bu amaçla “ Bereket ve Beceri Coğrafyası” Frig Vadisi olarak adlandırdığımız projemizin ilk ayağına personelimizin Çukurca mahallemizde tanıtım ve bilgilendirme toplantısı ile başladık. Bu projeyi genişleterek ilimize ve ülke geneline yayma gayreti içerisinde olacağız. İlçemizin zenginliklerini ortaya çıkarmak, farkındalık oluşturmak ve kadın istihdamını arttırmak amacıyla Lavanta Festivali düzenledik. Bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir. İlçemizin Kurtuluş ve Seyyid Battal Gazi’yi anma günü olan 1 Eylül’de geleneksel olarak etkinliklerimize devam ettik. Akabinde halkımızı Anıtkabir’e Ata’mıza minnet ve saygı ziyaretine götürdük. Ne kadar çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Her gün biraz daha fazla, her gün yeni bir şevkle, halkımızın yüzünü güldürmek için her gün yeni bir gayretle çok çalışacağız, çok…Bütün bunları yaparken Seyitgazi Belediyesi olarak, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı  Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi ve diğer belediyeler, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile hem işbirliği hem de uyum içerisinde çalışıyoruz. Ve desteklerine büyük önem veriyoruz. Hepsine teşekkür ediyoruz. Bütün çalışmalarımızı yaparken insan kaynaklarımızı da ötekileştirmeden birlik, beraberlik ve ekip ruhu ve uyum içerisinde çalıştırma gayreti içerisindeyiz. Gece gündüz demeden büyük bir gayretle çalışan başkan yardımcılarımıza, meclis üyelerimize ve tüm personelimize teşekkür ediyorum"

Yorumlar (1)
Ayhan Büyükgün 3 hafta önce
MaşaAllah tebrik ediyorum hocam; borcu ödemek bir maharettir, parayı herkes harcar, tasarruf parası ise sadece ihtiyaç duyulduğunda harcanır ve heba olmaz tebrik ederim. Memleketim adına gurur duydum.
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:57
Öğle 13:08
İkindi 16:58
Akşam 20:10
Yatsı 21:40
Günün Anketi Tümü
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@