Anlamak mümkün değil

Sivri açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Eskişehir’in en büyük riskli fay hattının bu bölgeden geçmekte olduğu hepimizce bilinmekte, daha da önemlisi ilave yapılmakta olan bu tesisisin aynı paralelde kuş uçumu yaklaşık 500 m doğusunda çok daha alçak kotta büyükşehir belediye tarafından 2004 yılında sarı sungur göleti inşa edilmiştir ve bu göletten arıtılmak suretiyle belirli mahallere şebeke suyu sağlanmaktadır. Bu risk önceki büyükşehir belediye başkanı tarafından bilindiği halde yerel seçimi konusunu da birçok kez yazılı ve hatim dilekçeler ile bildirilmiş olup konunun ivedilikle değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Böyle bir büyük riskin olduğu bir bölgede tesis kurulur anlamak mümkün değil”

Sivri şöyle devam etti, “Kocakır mevkiindeki mevcut eski katı atık tesisi pis koku, sinek, başı boş köpek, domuz ve benzeri hususlarda zaten başlı başına bütün bu sıkıntıları yaratmakta iken ilave katı atık tesisi bölgedeki bu sıkıntıları katlamaktadır. Buradaki bütün bakterili suların yer altı ve yer üstü sularına karışıp akıntı ve sızıntısı kaçınılmaz olacaktır. Zira 6 Şubat depreminde dağların bile yarıldığına, yer değiştirdiğine hep birlikte şahit olduk. Dünyanın hiçbir yerinde böylesine insan sağlığı göz ardı edilerek plansızca yapılan bir iş yoktur. Katı atık bu şekilde yapılamaz. Biz katı atık depolamasına sistemine karşı değiliz ancak insan sağlığı çevre vb. risk faktörleri göz önünde bulundurularak, hemşerilerimizin hem de doğa şartları bakımından daha uygun yere inşa edilmesi gerekmektedir. Akla ve bilime uygun hareket edilmelidir. Seyitgazi yolunun hemen kenarında olması sebebiyle göze hoş olmayan görüntülere sebebiyet vermektedir. Lot 1 doluyor, lot 2 inşaatı devam ediyor lot 3 için yeri ayrılmış vaziyette Asri mezarlığa 1200 metre mesafede. Yerleşim yerlerine, 2400 metre mesafede ters bir rüzgar estiğinde insanların burnuna kötü koku gelmektedir. Sarı sungur göletine kuş uçuşu 500 metre kullanma suyu su havzasında bulunmaktadır”

Eskişehir OSB’de taşkın riskine yatırım: DSİ detayları duyurdu Eskişehir OSB’de taşkın riskine yatırım: DSİ detayları duyurdu

Fay hattı üzerinde bulunmaktadır

Sivri, “Fay hattı üzerinde bulunmaktadır. Biz katı atık tesisinin yapılmasına değil, yerinin doğru olmamasına tepki gösteriyoruz. Eskişehir büyükşehir belediyesi aklın bilimin ışığına davet ediyoruz. Doğru yer seçimiyle doğru yerde projenin yapılmasını öneriyoruz. Bizler mevcut eski çöplüğün bir an önce kapatılmasını umut ederken yeni bir çöplüğün ilave edilmesini istemiyoruz”