İşte o haber;

Sivrihisar Belediye Başkanı Habil Dökmeci başkanlığındaki yönetim, önceki dönem işlemlerere yönelik olarak sıkı denetimini sürdürüyor.

Sivrihisar Belediye Başkanlığı’nın, 31 Mart 2024 tarihli yerel seçimler neticesinde belediye başkanı ve yönetimi değiştikten sonra seçilip, göreve gelen Habil Dökmeci başkanlığındaki yönetimi, önceki dönem işlemlerine ilişkin olarak sıkı denetimini sürdürüyor. Sivrihisar Belediyesi’nden önceki dönemde yaşanan konu ile ilgili şu açıklamalara yer verildi, “Dikkat çeken konuların başında 2018 yılında Sivrihisar Belediyesi’nin şirketi olan Sivrihisar Bel A.Ş’ne alınan AUDİ marka aracın akıbeti geliyor.

2018 yılında şirkete AUDi marka bir araç satın alınıyor. Şirketin yönetim kurulu başkanı da olan dönemin belediye başkanı Hamid Yüzügüllü’nün bilgisiyle alınan bu araç şirketin mülkiyetine geçiyor. Buraya kadar herhangi bir sıkıntı yok. Asıl sıkıntı bundan sonra başlıyor. 2018 yılında şirkete alınan araç, 2019 yılında noterden Hamid Yüzügüllü’nün şahsına geçiriliyor. Yanlış duymadınız, şirkete ait olan bir araç şirketin yönetim kurulu Başkanı olan Hamid Yüzügüllü’ye satılıyor. Yani şirketin yönetim kurulu Başkanı Hamid Yüzügüllü, şahıs olan Hamid Yüzügüllü’ye satıyor. Hatta Hamid Yüzügüllü, şirkete buna dair bir para ödemesi yapıyor. Aracın normal değeri mi yoksa göstermelik bir rakam mı bilinmez. İşin garibi aynı araba 2019 yılı içerisinde 2 el daha değiştiriyor. Hatta 2023 yılında başka birisine geçiyor. Sonrasında da arabanın ne olduğu merak konusu. Araba trafikten çekildi mi? Yoksa hala trafikte mi? Bilen yok. Edinilen bilgiye  göre arabanın Günyüzü’nde olduğu iddia ediliyor”

Sivrihisar Belediyesi hukuksuz işlerin yuvası olmuş

Sivrihisar Belediyesi tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi,  “Şimdi diyeceksiniz ki arabanın satımında ne var? Evet,arabanın satımında hiçbir şey yok. Araba satılabilir, alınabilir. Ancak bir yönetim kurulu başkanı kendi başkanı olduğu şirketin arabasını nasıl alabilir? Bir de bu şirket normal bir şirket değil, tamamı Sivrihisar Belediyesi’nin tek ortak olduğu belediye şirketi. Söz konusu bu olay üzerine bir araştırma yapmak hasıl oldu. Acaba ticaret şirketlerinden olan Anonim Şirketleri, kendi yönetim kurulu üyeleriyle işlem yapabilir mi? Yani şirketin malı olan bir şeyi yönetim kurulu başkanı veya yönetim kurulu üyeleri kendi üzerine alabilir mi?

Bu konuyu araştırdığımızda Ticaret Kanununda açık hüküm olduğu görüldü. Yönetim kurulu üyesinin veya başkanın hem kendi adına hem de başkasını temsilen anonim şirketle işlem yapması yasak kapsamına girmektedir. Söz konusu durum, kanunen açık bir şekilde yasak işler kapsamına alınmış durumda. Yani böyle bir durumun olması kanun tarafından öngörülmüş ve yasak işler kapsamına alınmıştır.O zaman nasıl oluyor da alım satım gerçekleşiyor?

Dökmeci: Vatandaşlarımızın görüşleri bizim için çok değerli Dökmeci: Vatandaşlarımızın görüşleri bizim için çok değerli

Herhalde kimsenin bir şey duymayacağı düşünülmüş ya da belediyenin kaybedilmeyeceği ve bu hukuksuz durumların ayyuka çıkmayacağı tahmin edilmiş olmalı ki bayağı Sivrihisar Belediyesi, hukuksuz işlerin yuvası olmuş. Belediye şirketi sanki paravanmış gibi kullanılıp sonrasında noteren Hamid Yüzügüllü’ye satılan AUDI marka araç nerede? Bu aracı almak isteyen Hamid Yüzügüllü, neden aracı direkt olarak kendisine almadı?  Şirketin üzerine alınan bu araç akabinde neden 6 aylık kısa bir süre içerisinde Hamid Yüzügüllü’ye devredildi?”