Sivrihisar'da elektrik kesintisi isyanı

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesine bağlı çok sayıda mahallede uzun süredir devam eden elektrik kesintisi vatandaşı canından bezdirdi. İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş "İlçemize bağlı bir çok köyümüzde uzun süredir devam eden elektrik arızaları ve kesintileri, vatandaşlarımızı bezdirdi. Yetkili Kurumlara yaptıkları müracaatların sonuçsuz kalması ise mağduriyetlerini, ilgisizliğin neden olduğu hayal kırıklığıyla derinleştirdi" dedi.

Sivrihisar 16.06.2020 - 12:42 16.06.2020 - 12:42

Sivrihisar ilçesindeki çok sayıda köyde uzun süredir devam eden elektrik arızaları ve kesintileri, vatandaşları bezdirdi. Yetkili kurumlara yaptıkları müracaatların sonuçsuz kalması ise mağduriyetlerini, ilgisizliğin neden olduğu hayal kırıklığıyla derinleştirdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Toptaş, ilçeye bağlı Yukarı Kepen, Aşağı Kepen, Yeşilköy, Çandır, Gülçayır, Kınık, Aktaş, Beyyazı, Bahçecik, Buzluca, Sığırcık, Gerenli, Aydınlı, Selimiye ve Kaldırım mahallelerinde kesintilerin uzun süredir devam ettiğini ve büyük zararlara yol açtığını ifade etti.

Toptaş şöyle konuştu:

"Görüştüğümüz çiftçiler, giderilemeyen elektrik arızalarına ve buna bağlı elektrik kesintilerine büyük tepki göstererek sorunlarını şöyle sıraladılar.

  • Yaz bitkileri olarak  ekimi yapılan  mısır, ayçiçeği, kabak, şekerpancarı sulama sezonu başladığından bu kesintilerden dolayı zamanında sulama yapılamayan bu bitkiler gelişmelerini tamamlayamadığından ve ürün kaybına sebep olacaktır.  
  • Fide bitkilerinden domates, biber, patlıcan, salatalık, fasulye gibi bitkilerin dikim ve sulama zamanı olduğu için sık görülen arızalar nedeniyle  zamanında sulanamayan fideler kurumaktadır.
  • Besiciler için ekilen yonca, korunga, fiğ, mısır slajı, yulaf gibi hayvan yiyecekleri zamanında sulanamadığı için kuruma tehlikesi taşımaktadır.
  • Süt üreticileri arıza ve kesintiler nedeniyle sütlerini zamanında sağamamakta sağılanlarda buzdolapları tam çalışmadığından çürüyüp atılmakta ve üreticimiz zarar görmektedir.
  • Arızalar ve kesintiler nedeniyle televizyon, internet, telefon gibi iletişim araçları kullanılmamakta haberleşme engellenmektedir.
  • Elektriklerin çok sık gelip gitmesiyle evlerde bulunan elektrikli cihazlar zarar görmekte ve maddi hasarlar oluşmaktadır.
  • Bazen arızaların gece boyu sürmesi mahallelerde hırsızlık olaylarının olmasına sebep olacaktır.
  • Arızaların ve kesintilerin uzun sürdüğü günlerde mahallelerde içme suyu sıkıntısı çekilmekte hayvanlarımız susuz kalmaktadır.

Zor şartlarda hayatlarını idame eden çiftcilerimizi, üreticilerimizi ve süt üreticilerimizi bu sıcak yaz aylarında zarara uğratacak olan bu arıza ve kesintilerin bir an önce bitirilerek mağduriyetleri giderilmelidir. Üretmeyen toplumların geleceğinin olmadığı bilinciyle çiftçilerimiz hayata küstürülmemelidir.

Sorumlu olan Zorlu Enerji A:Ş ve devlet yetkililerine halkımız adına seslenmek istiyoruz. Vergisini ve elektrik faturalarını ödeyen halkın en temel hakkı, kaliteli hizmet almak, kurumların görevi ise kaliteli hizmet sunmaktır. Bu elektrik arızalarının ve kesintilerinin nedenleri acil olarak bulunarak giderilmeli, bir an önce son bulmalıdır" 

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa