İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, Sivrihisar'da pancar üreticisinin yarı yarıya azaldığını iddia etti.

Recep Toptaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Dünyada kaliteli şeker pancarının en çok yetiştiği ülkelerin başında gelen Türkiye’de son dönemlerde uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle, şekeri dışarıdan alır hale gelmiştir. Devletin uyguladığı kota sistemi, yeterli teşviklerin verilmemesi, girdi maliyetlerindeki anormal artışlar ve buna bağlı olarak yüksek tohum, gübre, mazot, elektrik giderleri, şeker fabrikalarının satılması ve düşük fiyat uygulaması sonucunda çaresiz kalan pancar üreticileri üretimi bırakmak zorunda bırakılmıştır.

Geleneksel dev tava dünyanın merkezine yine kurulacak Geleneksel dev tava dünyanın merkezine yine kurulacak

"Yanlış tarım politikaları yüzünden..."

İlçemizin önemli gelir kaynaklarından olan pancar üretimi yapılan yanlış tarım politikalar yüzünden gün geçtikçe azalmakta olup, 2021 yılında 1.287 olan pancar üreticisi sayısı 2022 yılında 677 ye düşerek yarı yarıya azalmıştır. Buna bağlı olarak da bir önceki yılda 190 bin ton olan pancar üretimi 2022 yılı sonunda 138 bin tona düşmüştür bu düşüş ilçe ekonomisini derinden etkilemektedir. Türkiye genelinde de pancar üreticisi azalmakta olup 2021 yılında 8,5 milyon ton olan pancar üretimi 6 milyon tona düşmüştür. Bu kötü gidişe dur demek için uygulanan tarım politikaları gözden geçirilmeli, pancar üreticisine uygulanan kota sistemi kaldırılmalıdır. Verilen teşvikler artırılmalı, girdi maliyetleri düşürülmeli ve üretecinin hak ettiği ücret verilmelidir. Pancar üreticisi ne kadar ekeceğini, ne kadar maliyetle ekeceğini, ne kadara satıp ne kadar kazanacağını bilerek ekim yapması sağlanmalıdır. Üreticinin talepleri karşılanarak pancar üreticisi sayısı artırılmalı, ülkemizin de şekerde dışa bağımlılığına son verilerek kendi üreticimizin kazanması sağlanmalıdır.

"Türk tarımı zor günler geçiriyor"

Tarımda yapılan yanlış uygulamalar sonucunda Türk tarımı gün geçtikçe zor günler geçirmekte, üretim azalmakta, dışa bağımlılık artmakta ve vatandaşlarımızın da ucuz gıdaya erişimi zorlaşmaktadır. Gelecekte dünyayı bekleyen gıda sıkıntısı düşünüldüğünde tarıma ve pancar üreticisine verilen destek artırılmalı ve Türk çiftçisi toprağını ve köyünü terk etmek zorunda bırakılmamalıdır"