'Aynı hanede 20 kişi var!'

Eskişehir'de bazı seçmenlerin başka seçim bölgelerine taşındığını ve ikamet değiştirip yeni ikamet çıkardığı halde seçmen listelerinde olmayan seçmenlerin bulunduğunu söyleyen CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar "Yaptığımız araştırmalarda bazı hanelerde orada oturmadığı halde o hanede ikamet ediyormuş gibi görünen birçok kayda da rastlanılmıştır. Öyle ki aynı hanede 20’den fazla kişinin ikamet ettiği ve hatta bazı hanelerde kaçak seçmenlerin oluşturulduğu tespit edilmiştir" dedi.

'Aynı hanede 20 kişi var!'

CHP Eskişehir İl Başkanı Abdülkadir Adar, son günlerde hem Eskişehir'in hem de tüm Türkiye'nin gündeminde olan seçmen göçü ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kendilerine gelen şikayetler üzerine Eskişehir'de çalışma başlattıklarını söyleyen Abdülkadir Adar, "Yaptığımız araştırmalar ve tarafımıza bildirilen şikâyetler doğrultusunda odlukça dikkat çekici durumlar ile karşılaştık. Bazı seçmenlerin başka seçim bölgelerine taşındığını, ikamet değiştirip yeni ikamet çıkardığı halde seçmen listelerinde olmayan seçmenlerin bulunduğunu, ikamet ettiği bölge farklı olmasına rağmen seçmen listesinde farklı bölgede görülen çok sayıda seçmen olduğunu tespit etmiş durumdayız. Bunun yanında bazı hanelerde orada oturmadığın halde o hanede ikamet ediyormuş gibi görünen birçok kayda da rastlanılmıştır. Öyle ki aynı hanede 20’den fazla kişinin ikamet ettiği ve hatta bazı hanelerde kaçak seçmenlerin oluşturulduğu tespit edilmiştir" dedi. 

Uyarılarda bulunan CHP'li Adar, "Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı davranmaları gerekiyor. Kendi hanelerinin seçmen kayıtlarını kontrol etmeleri, başka bir ikamet adresine geçmişlerse kaydını taşımaları, işlemlerin takipçileri olmaları gerekmektedir. Ancak bu işlemlere doğrudan Nüfus Müdürlüklerinde çalışan bazı kişiler tarafından göz yumulduğu iddiaları gündeme gelmektedir. Tüm bunların dışında son günlerde seçmen kâğıdını taşımak isteyen birçok seçmene Nüfus Müdürlüklerinden çeşitli bahanelerle zorluk çıkarıldığı, işlemlerin yapılmadığı hatta yasaların tanımadığı ölçüde taleplerde bulunulduğu şikâyetleri tarafımıza ulaştırılıyor. Bu konuda yasaların tanıdığı ölçüde işlemlerin yapılması ve seçmenlerin kaydının yapılması gerekiyor. İlçe Nüfus Müdürlüklerinde çalışan görevlilerimizi de görevini yapmaya davet ediyor, işini yapmayan, seçmenin talebini keyfi gerekçelerle karşılamayan ve yukarıda ifade ettiğimiz işlemlere göz yumarak veya bilerek bu işlemleri gerçekleştirip suçu sabit görülen görevliler hakkında hukuki zeminde şikâyetçi olacağımızın bilinmesini istiyorum" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 17:17
banner544
YORUM EKLE
YORUMLAR
gülelitay
gülelitay - 6 ay Önce

delikanlıca bu adresleri yazın o sahtekarları bizde bilelim ama yoksa çamur at izi kalsın olmasın

SIRADAKİ HABER

banner507

banner508