alexa

banner912

banner766

Başkan Büyükerşen'den o genelgeye sert tepki

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen başkanlığında toplandı. Meclis oturumunda tasarruf genelgesi gündeme geldi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, tasarruf tedbirleri genelgesine tepki göstererek, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile arasında geçen konuşmayı da anlattı.

Siyaset 08.07.2021, 18:52 10.07.2021, 12:24 ABONE OL: google news
Başkan Büyükerşen'den o genelgeye sert tepki

Toplantıda iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirme konusunda uluslararası işbirliğini arttıracak nitelikteki “Şehirler Sıfıra Yarışıyor” programına Eskişehir adına katılım sağlanması için Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e oy birliğiyle yetki verildi.

AK Parti Meclis Üyesi Murat Özcan, Kurban Bayramı'nda ulaşımın ücretsiz olup olmayacağını sordu.

Özcan, “Şimdiden ilan edilme durumu var mıdır? Ya da meclisi kapatmadan bir karar alınacaksa hemen alalım. Halkımıza duyurulması konusunda talepleri vardır” dedi.

Pandemide sağlık çalışanlarına olan vefa borcunu da hatırlatan Özcan, “Bazı belediyeler karar aldı, bazıları almadı. Bir talepleri var sendikaların. 30 Haziran’da biliyorsunuz sağlık çalışanlarının ücretsiz ulaşım hakkı doluyor. Bunu bazı belediyeler yılbaşına kadar uzattı. Sağlık çalışanlarının ve sendikaların da bu hakkın tekrar kazanılmasıyla ilgili talepleri var. Bu talebi ilettim, takdir belediyenindir” ifadelerini kullandı.

"Kambur üstüne kambur" 

Özcan’a yanıt veren Büyükerşen "Bana da geldi şikayet. Pandemi nedeniyle Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum da dikkate alınarak kent içi toplu ulaşımında çok zararı oldu. Zarar, her Allah’ın günü zararla kapattılar. Pandemi için az yolcu taşıması sebebi de vardı. Cumhurbaşkanlığı bir yandan tasarruf için Türkiye bir problem başındayken bir taraftan da pandemi nedeniyle sağlık konusunda emek verecek olan sağlık çalışanlarının ulaşım hakkındaki konusunu kararname ile ilan etti. Şu kadar süre, şu ayın sonuna kadar diye. Fakat sona yaklaşıldıkça da yenisini ilan etti, biraz daha uzatıldı. Bu sefer de bekledik ki aynısını yapacak. Bekledik, bekledik Sayın Cumhurbaşkanının yeni bir kararname ile uzatılması kararı bir türlü gelmedi bugüne kadar. Gelmediği için, kararnamelerde de süreler belirlendiği için, ona uymak zorundayız. Cumhurbaşkanı kararnamesine, bütün mesele budur. Ben bu tür şikâyetlerin kendisine de ulaştığını tahmin ediyorum. İnşallah olur. Zararı nasıl karşılarız. Bu teklifi düşünürken onu da teklif ederseniz” dedi.

Tramvaylara birde elektrik zammının eklendiğini kaydeden Büyükerşen, “Üst üste, kambur üstüne kambur, kambur üstüne kambur gidiyor. Bilemiyorum. Sağlıkçılar da alıştılar ama durum böyle” dedi.

"Bizim mecliste karar alma şansımız bu genelgeye göre yok"

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise, “1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle Sayın Cumhurbaşkanı 2021’e 14 sayılı bir genelge yayınladı. Artık Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı idari işler dairesi ve TBMM Genel Sekreterliği hariç tüm kamu kurum ve kuruluşları tasarruf genelgesine uygun hareket etmek zorunda. Yani bizim mecliste karar alma şansımız bu genelgeye göre yoktur. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda parantezi açar, değiştirir, o zaman belki bir meclis kararı söz konusu olur” ifadelerini kullandı. 

"Asfaltın turşusunu kuracak değiliz" 

Kendisini BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin aradığını ve görüştüğünü söyleyen Başkan Büyükerşen, “Dedi ki 'Bizim en uçtaki, 12 kilometre uzaklıktaki ilçemiz var orada yamalar yapmışsın' dedi. 'Benim köyümün de olduğu yere yama değil de asfalt atsan' deyince dedim ki 'Sayın genel başkan dediğin çok doğru da malzeme yok. Olsa yaparız. Asfaltın turşusunu kuracak değiliz'. Dedi ki 'Alın'. Dedim ki 'Alamam. Yasak' dedim, Sayın Cumhurbaşkanı alımların tamamını durdurdu. 'Yahu istisnası vardır' dedi. 'Evet, var, yalnız köşk istisna' dedim. O serbest, her türlü harcamayı yapabilir. Siyaseten söylemiyorum. Kendisinin söylediklerini söylüyorum, 'Bir tek saray mı bu tasarruftan istisna' dedi. Valla bilemem, bunun yorumunu size bırakıyorum Sayın Destici. Bunu da bilmiş olun” diye konuştu.

Yorumlar (2)
Ukab UKABE 4 hafta önce
Gülücük gülücük... heykeller için bulunan para,şehir merkezindeki altyapı çalışmaları ve kırsaldaki su ve yol çalışmaları için yok hemi.sonra saray masalları.hadi canım...
Es 60 4 hafta önce
Adamlar 14 yıldır değişmeyen damacanaları yeni değiştirdi sıra oralara da gelir aceleye gerek yok işin garibi 22 yıldır yönetimdeler beceriksizliklerini bir şekilde Akpye bağlıyorlar zeytinyağı gibi su üstüne çıkıyorlar ama 1.5 milyonluk heykeli acil koduyla yapıyorlar
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@