alexa

banner766

BBP'li Şaban Bozbal 2020 yılını böyle değerlendirdi

Büyük Birlik Partisi Eskişehir İl Başkanı Şaban Bozbal, ülkemiz ve şehrimizde 2020 yılını değerlendirdi.

Siyaset 31.12.2020, 14:04 31.12.2020, 21:10 ABONE OL: google news
BBP'li Şaban Bozbal 2020 yılını böyle değerlendirdi

Türk milletinin ne kadar acı yaşanırsa yaşansın zor günlerde birlik ve beraberliği, dayanışmayı gösterebildiğine değinen Bozbal, şöyle konuştu:

"Ülkemizide vuran sel felaketi önce Haziran’da  Bursa’nın Kestel ilçesine bağlı Dudaklı Köyü’nde etkili oldu. Sel onlarca aracı ve traktörü sürükledi. Çok sayıda ev ve ekili alan sular altında kaldı. Beş vatandaşımız hayatını kaybetti.  Ağustos’ta da Giresun’da sel felaketi yaşandı.127 kişi kurtarılırken yedi vatandaşımız yaşamını yitirdi.

Temmuz’da Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada yedi işçi yaşamını yitirirken onlarcası yaralandı.

Van’ın Bahçesaray ilçesinde 4-5 Şubat tarihlerinde iki farklı çığ felaketi meydana geldi. 4 Şubat’ta hareket halindeki bir minibüsün üzerine çığ düştü. Altı kişi sağ olarak kurtarıldı ancak beş kişi hayatını kaybetti. 5 Şubat’taysa arama kurtarma ekiplerine destek veren vatandaşların üzerine çığ düştü. Yaşanan felakette toplam 41 kişi hayatını kaybetti.  

Devlet olarak,millet olarak herkes üzerine düşen sorumluluğu aldı.Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet,yaralılar ve zarar görenlere geçmiş olsun dileklerimi bir kez daha iletiyorum.

2 Temmuz’da Ülkemizi yakından ilgilendiren ve dik duruşunu gösteren Azerbaycan ve Ermenistan arasında askeri çatışmalar yaşandı. 27 Eylül’de Dağlık Karabağ’da bu çatışmalar yeniden başladı. Kısa sürede Dağlık Karabağ Savaşı’na dönüştü. 30 yılın ardından Karabağ'a Türkün şanlı bayrağı dikildi.Adeta Türkiye ve Azerbaycan dünyaya meydan okudu.Karabağ zaferi kutlu olsun.

27 Şubat’ta İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı tabura düzenlediği hava saldırısı sonucunda 34 askerimiz şehit düştü. 32 askerimiz de yaralandı.Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

2020'de hepimizin içini sızlatan orman yangınları Türkiye’yi de vurdu. Ekim’de Hatay, Belen’de başlayan yangın diğer ilçelere de sıçradı. Toplamda 400 hektar orman kül oldu. Temmuz’daysa İstanbul, Heybeliada’da yangın çıktı. Ormanlık alandaki yangın 2.5 saat süren müdahaleyle söndürülebildi. 5 hektarlık yeşil yok oldu. Orman terörünün önüne geçemedik. Caydırıcılık ve cezaların artırılması temenni ve beklentimiz. Yoksa nefesimizi yok oluyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüs kısa süre içinde tüm dünyaya yayılarak bir yılımızda tüm gündemimiz oldu. 11 Mart'ta salgın pandemi ilan edildi. Aynı tarihte Türkiye’de ilk vaka açıklandı. Gerekli tedbirler ve sağlık sistemimizle sağlık açısından dünyada pandemi sürecini en hafif yaşayan ülkelerden olduk. Ekonomide kayıplarımız oldu. Esnafımız adeta kan ağladı. İmkanlar dahilinde destek paketleriyle nefes verilmeye çalışılsada çoğu zaman yeterli olmadı.Şehrimizde pandemi süreci çok düzgün yönetildi. Tüm yetkililere ve canla başla görev yapan Sağlık emekçilerimize birkez daha teşekkür ediyoruz.Emekleri ödenmez. Sadece biz vatandaş olarak hafife alarak herkesin işini zora soktuk.Bizler önlemlere gerekli  özeni göstermedik. Biz de BBP olarak,evinde kalmak zorunda olanlara, ihtiyaç sahiplerine elimizden geldiğince ulaşmaya gayret ettik.

Türkiye, 2020’de iki büyük depremle sarsıldı. 24 Ocak’ta Elazığ’da 6.8, 30 Ekim’deyse İzmir’de 6.9 büyüklüğünde deprem oldu. Elazığ depreminde 40 kişi yaşamını yitirdi. İzmir depremindeyse Bayraklı ve Bornova ilçelerinde birçok bina yıkıldı. Günlerce süren arama kurtarma çalışmalarının ardından 116 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Bu iki büyük depremin yanı sıra Bingöl’de 5.7 büyüklüğünde bir deprem oldu. 14 Haziran’daki depremde enkaz altında kalan bir güvenlik korucusu hayatını kaybetti. 21 kişi yaralandı. Burada da ülke olarak zor durumda kenetlendiğimizi bir kez daha gösterdik.Birlik olduk acıları paylaştık.

2020, ne yazık ki kadın cinayetlerinin artarak devam ettiği bir yıl oldu. 16 Temmuz’da kaybolan ve Cemal Metin Avcı tarafından vahşice katledildikten sonra 21 Temmuz’da ormanlık alanda cesedi bulunan Pınar Gültekin cinayeti, Aralık ayının son günlerinde Aylin Sözer, Selda Taş ve Vesile Dönmez'in vahşice öldürülmesiyle 2020’de en az 365 kadın cinayeti işlendi. Allah'tan rahmet diliyorum. Burada bir kez daha BBP olarak ısrarla gündemde tutmaya çalıştığımız idamın getirilmesi ısrarımızı yineliyorum. Genelde yakın çevre ve aileler tarafından işlenen bu vahşi cinayetlerde kimsenin sırtı sıvazlanmasın, suçu en ağır şekilde cezalandırılsın. Gerekiyorsa halk oylamasına getirilsin ve İdam cezası artık bu suçlar için çıksın istiyoruz.

Ayrıca, teröristler için devlete, minicik bebek katillerine de idam gelsin talebimiz devam ediyor. AİHM'nin bize karşı aldı bir karar vardı. Kararı tanımadığımızı bir kez daha belirttik. Türkiye ile ilgili karar sadece Türkiyeyi ilgilendirir. PKK ya terörist diyemeyende teröristtir. Fikrimiz nettir. Ayrıca,terörü destekleyenler cezalandırılmalı, af edilmemelidir. Seçilmişlere saygımız var, fakat bu seçilmişlere suç işleme hakkı vermemektedir. Bunu yapan siyasi partide kapatılmalıdır.2020 de gelmeyen idam, kapatılmayan,en azından hazine yardımı kesilmeyen partiyle ilgili kararlar umarız yeni yılda uygulanır.

Bugün hastalığı atabilmemiz için virüsten kurtulabilmemiz için tartıştığımız aşı kadar önemli bizim suyumuz. Belki aşı kadar, su arayacak hale geleceğiz .2020'de kuraklığa bir adım daha yaklaştık. Türkiye'nin Konya'dan sonra en büyük 'tahıl ambarı' olan Eskişehir'de, bu yıl kuraklığa adım adım ilerliyoruz.İsraftan kaçınmazsak, gerekli tedbirleri alamazsak ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliriz. Barajlarımız boşaldı, tarım can çekişiyor. Çiftçimiz, köylümüz bu yıl istediğini alamadı.Gerekli desteklerle ayakta tutamazsak tarım ülkesi olmaktan çıkacağız.

Eskişehir'de 18 kızıl geyiğin vurulması için Temmuz'da ihale düzenlenmiş ve 18 kızıl geyiğin 513 bin TL muhammen bedelle vurulması için yapılacak olan ihaleye hayvanseverler başta olmak üzere birçok kesimden tepki yağdı.Mahkeme ise yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. Hayvanların av sporu amacıyla  vurulması, yaban hayatın olduğu gibi bizimde geleceğimiz için tehdittir. Hem doğayı hemde yaşamı korumak bizim önceliğini olmuştur, olmalıdır.

Eskişehir'in Seyitgazi ilçesi Kırka Mahallesi'nde kurulu Eti Maden Tesisleri'nde lityum karbonat üretimine başlandı.Teknoloji Geliştirme Merkezi bünyesindeki pilot lityum üretim tesisinde, ilk lityum karbonat üretildi. Yıllık 10 ton lityum karbonat üretimi yapılacak tesisin kapasitesinin yeni yatırımlarla 600 tona çıkarılması hedefleniyor. Lityum ve bileşikleri 21'inci yüzyılın önemli madenlerindendir. Eskişehir'imiz ve ülkemiz için büyük bir kazançtır. Emeği geçenlere birkez daha teşekkür ediyor ve hayırlı olmasını temenni ediyorum.

2020 SMA hastalarımızla SGK arasında ilaç ve tedavi beklentileriyle geçti. Onlarca hastamız çaresiz tedavi beklerken onlara yine gerekli çözüm olamadık.BBP olarak seslerini duyurmaya çalıştık.Desteğimize devam edeceğiz.

EYT mağdurları bu yılında gündemiydi. Emekliliğine kavuşamayan vatandaşlarımız inşaAllah alın terlerine ve haklarına kısa sürede kavuşacaktır.Unutmayalım EYT mağdurları erken emeklilik değil, sadece kazanılmış haklarını istiyor.

Şehrimizde henüz sonuçlanmayan bir kalabak sorunu çıktı. Birilerinin hatasından cezayı vatandaş hala çekiyor. Devam eden soruşturmalar umarız kısa sürede çözüme kavuşur.

2020'de gündemimiz yine çevre yolu ve ölüm yoluydu. Kazaların bitmediği çevre yolu bir türlü çözülemedi. Alpu yolu tamamlanıp, ölümlerin önüne geçilemedi.

Doğal afetlerde, terörde, dış ilişkilerde ülke olarak birlik olduğumuzu ve zorda kaldığımızda dayanışmanın gücünü gördüğümüz bir yıl oldu 2020. Her ne kadar farklı bakış açımız olsada istenildiğinde kenetlenebildiğimizi gösterdik. Hatasıyla, eksiğiyle bir yılı geride bıraktık. Tüm temennimiz 2021'in ülkemizin birliği, milletimizin istikbalinin tam olduğu, sağlıklı ve huzurlu, barış dolu bir yıl olması. Ezanımız dinmesin, bayrağımız inmesin. Tüm hemşehrilerime saygılarımı sunuyorum."
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:14
İkindi 15:48
Akşam 18:11
Yatsı 19:33

Gelişmelerden Haberdar Olun

@