alexa

banner766

Beyazaltın'ı ziyaret eden Süllü: Ustalarımız lületaşına dert işler olmuş

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Beyazlatın mahallesinde gerçekleştirdiği ziyarette çiftçi ve lületaşı ustalarının sorunlarına dikkat çekti.

Siyaset 08.02.2021, 11:52 09.02.2021, 15:06 ABONE OL: google news
Beyazaltın'ı ziyaret eden Süllü: Ustalarımız lületaşına dert işler olmuş

Afyonkarahisar’daki çalışmalarının ardından Eskişehir’e dönen CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, ayağının tozuyla Tepebaşı İlçesi Beyazaltın mahallesinde vatandaşlarla bir araya geldi. 

“Üretici elindeki hayvanı ya satıyor ya da kesmek zorunda kalıyor" 

Çiftçinin yeterli desteği alamadığını belirterek yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Eskişehir Milletvekili Süllü, “Gündemden düşmeyen termik santral projesinin en çok etkileyeceği yerleşim alanlarından biri olan Beyazaltın’da hemşerilerimizle projenin son durumunu, yanlış tarım politikaları yüzünden bitmek üzere olan hayvancılığı, süt üretimini, tarımı ve mahalleye ismini veren Beyazaltın Lületaşı ocaklarını, nesli tükenmek üzere olan lületaşı emektarlarının yaşadığı sorunları konuştuk. Beyazaltın’da hayvancılık yapan hemşerilerimiz bir yandan elinde avucunda kalan hayvanlarına sahip çıkmaya çalışırken diğer yandan artan maliyetlerle zarar ediyor. 2021 bütçesinde çiftçi için mazot desteği 2020’ye göre 177 trilyon lira daha az! Gübre için 52 milyon lira, hayvancılık destek ödemeleri için 558 milyon lira daha az! Saray rejimi plansız politikalarla tarım ve hayvancılığı bir felaketin içine sürüklüyor. Bu belirsizlik içinde üretici elindeki hayvanı ya satıyor ya da kesmek zorunda kalıyor” dedi.

“Ustalarımız lületaşına dert işler olmuş”

Eskişehir’in önemli simgelerinden biri olan Lületaşı’na hayat veren ustalar ile bir araya gelen Süllü, “Dünya lületaşı rezervlerinin büyük bölümünü bulunduran şehrimizde her geçen yıl yeni usta yetişmediği için yaşam mücadelesi veren lületaşı sektörü, pandemi sebebiyle de zor günler yaşıyor. Yerin yaklaşık 300 metre derinliğinde başlayan ve tecrübeli ustaların ellerinde şekillenen lületaşı ürünleri de küresel salgından nasibini almış. Şehre gelen turist sayısında yaşanan düşüşten satışlar da etkilenmiş durumda. Ülkemizi dünyaya tanıtan binlerce yıllık geleneği devam ettiren ustalar geçim sıkıntısı sebebiyle lületaşına dert işler olmuş.” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
banner914
17
açık
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 05 Mart 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:18
Öğle 13:14
İkindi 16:26
Akşam 19:01
Yatsı 20:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@