alexa

banner766

Çakırözer: 1 aylık tutukluluk nasıl yeterli görüldü?

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Öznur Sazlar’ın eşi tarafından 15 kez bıçaklanması, saldırganın 1 ay tutukluluğunun “yeterli görülerek” serbest bırakılmasındaki skandallar zincirini anlattı, saldırganın kamuoyunun tepkisi ile tekrar tutuklanmasının ardından “başka Öznur’ların yaşanmaması” için yapılması gerekenleri sıraladı.

Siyaset 05.09.2019, 12:01 06.09.2019, 15:24 ABONE OL: google news
Çakırözer: 1 aylık tutukluluk nasıl yeterli görüldü?

Öznur Sazlar’ın eşi tarafından 15 kez bıçaklandığını anımsatan Çakırözer, “Öznur Sazlar için koruma kararı alınmış. Süresi tamamlandığı için uzatma talep ediliyor. Ancak bu talep zamanında karşılanmıyor. Öznur Sazlar, bu geç kalma sebebiyle, korunmuyorken eşi tarafından saldırıya uğruyor. Eşi, Öznur Sazlar’ı 15 yerinden bıçaklıyor. Skandallar zinciri aslında burada başlıyor. Koruma kararının uzatılması talebi neden hemen karışlık bulmuyor? Bu talebe hemen karşılık vermeyen yetkililerin bu vahşette sorumlulukları hiç yok mu?” dedi. 

"NEDEN AĞIR CEZA DEĞİL?": Öznur Sazlar’ın eşinin 1 Ağustos’ta tutuklanarak Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildiğini belirten Çakırözer, “1 ay sonra 3 Eylül’de, Eskişehir 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşma görülüyor. 2. skandal burada. Eşini 15 kez bıçaklamış bir saldırgan yargılanıyor. Neden Asliye Ceza Mahkemesi’nden yargılanıyor? Yargılamanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi gerekmez mi?” ifadelerini kullandı. 

"15 KEZ BIÇAKLAMAYA 1 AY TUTUTLULUK NASIL YETER?": Yargılamanın ilk duruşmasını anlatan Çakırözer, “Mahkeme başkanı, bir kadın hakim. Saldırgan ilk duruşmada suçunu kabul ediyor. Eşi de kendisinden şikayetçi. İddianamedeki suçlama ‘Suçlama kasten yaralama.’ Ama kadın hakim, bir kadını 15 kez bıçaklayan saldırganın 1 aylık tutukluluğunu yeterli görüyor. 1. duruşmada saldırganı serbest bırakıyor. Tahliye gerekçesi ise daha büyük skandal. ‘Cezaevinde geçirmiş olduğu süre dikkate alınarak’ deniliyor. 15 kez bıçak darbesine 1 aylık bir tutuklamaya hangi vicdan ‘yeterli’ diyebilir” diye konuştu. 

"SALDIRGAN KAÇABİLİRDİ": Kamuoyunun tepkisi ve savcılığın itirazının ardından saldırganın yakalandığını ve tutuklandığını belirten Çakırözer, “Bu olumlu bir gelişme, ancak saldırgan skandal bir kararla tahliye edildikten sonra kaçabilirdi. O zaman Öznur Sazlar’ın yaşadığı vahşetin vebalini kim kaldırabilirdi? Bu skandallar zinciri bu vebali taşıyabilir miydi?” tepkisini gösterdi. 

"SAZLAR ADALET BEKLİYOR": Çakırözer, “Öznur Sazlar, artık adalet bekliyor. Bu ihmallerin sonuçlarını bir daha yaşamak istemiyor” dedi. Çakırözer, gelinen aşamada, Öznur Sazlar ve kadın sivil toplum örgütleri ile birlikte tüm duyarlı kamuoyunun adaletten beklentilerini şöyle sıraladı:

"KORUMA TALEPLERİ 1 SANİYE BİLE GECİKMEDEN KARŞILANMALI": “Başka Öznur’lar, başka Emine Bulut’lar, Helin Palandöken’ler, Şule Çet’lerin yaşanmaması için yapılması gerekenler çok açık. Öncelikle kadınların erkek şiddetin korunma taleplerinin bir an önce karşılanması gerekiyor. Burada yaşanan en ufak bir gecikme Öznur Sazlar’ın yaşadıkları gibi bir vahşetle sonuçlanabiliyor. Öznur Sazlar’ın sürekli olarak korunması şart. Saldırganın mutlaka Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanması gerekiyor. Her kesimden sivil toplum kuruluşlarının başta Öznur Sazlar olmak üzere tüm erkek şiddeti yargılamalarına müdahil olması bu tip skandalların önüne geçilmesi için çok önemli. Başka Öznur’ların yaşanmaması için tüm duyarlı kamuoyunu Öznur’lara sahip çıkmaya çağırıyoruz.”


 

Yorumlar (0)
banner914
1
açık
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 05 Mart 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:18
Öğle 13:14
İkindi 16:26
Akşam 19:01
Yatsı 20:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@