banner863

banner766

Çakırözer'den Bakan Selçuk'a sağlık çalışanları için önemli çağrı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz alan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 7 Mayıs 2020 tarihli koronavirüs genelgesini hatırlattı. Genelge ile Covid-19’un meslek hastalığı statüsünden çıkarıldığını söyleyen Çakırözer, “Bu genelge hem sağlık emekçilerimiz hem de bu dönemde ölümü bile göze alarak çalıştırılan on binlerce emekçimize büyük vefasızlıktır. Bu süreçte insanlarımızın sağlığı için mücadele veren sağlık emekçilerimize haksızlıktır. Genelge iptal edilerek, Covid-19 bütün çalışanlar için iş kazası, sağlıkçılar için de meslek hastalığı olarak tanımlamalıdır” dedi.

Siyaset 16.11.2020, 14:44 17.11.2020, 18:14
Çakırözer'den Bakan Selçuk'a sağlık çalışanları için önemli çağrı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesi görüşmelerinde söz alarak SGK’nın 7 Mayıs 2020’de yayınladığı ve covid19’u meslek hastalığı statüsünden çıkardığı genelgeye tepki gösterdi. Genelgeyi Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un gündemine getiren Çakırözer, Covid-19’un bütün çalışanlar için iş kazası sağlık çalışanları için de meslek hastalığı olarak tanımlanmasını istedi. 

'Büyük vefasızlık'

Çakırözer, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a SGK’nın 7 Mayıs 2020 tarihli koronavirüs genelgesinden hukuken ve vicdanen sorumlu olduğunu hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu genelge çalışanların Covid-19'a yakalanmaları hâlinde bunun iş kazası sayılmayacağı hükmünü getirdi. Bir yanda başta sağlık çalışanları olmak üzere kamuda olsun özel sektörde olsun yüz binlerce yurttaşı virüs tehdidinde çalışmaya zorluyorsunuz, öte yandan bunların salgına yakalananları için bir sosyal devletin üstlenmesi gereken minimum sorumluluğu üstlenmiyorsunuz. Bu genelge başta sağlık çalışanları olmak üzere bu dönemde ölümü göze alarak çalışmak zorunda kalan fabrika işçilerine, PTT ve diğer kargo çalışanlarına ve diğer yüz binlerce emekçimize karşı büyük vefasızlıktır. Devlet, sağlık çalışanlarımız ve diğer çalışanların sağlığı söz konusu olduğunda 3 kuruşun hesabını yapamaz, yapmamalıdır. Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı, diğer çalışanlar için ise iş kazası sayılmalıdır.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Kasım 2020
İmsak 06:20
Güneş 07:48
Öğle 12:50
İkindi 15:21
Akşam 17:43
Yatsı 19:05
Günün Anketi Tümü
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@