alexa

banner766

Çakırözer'den kelebek hastaları için çağrı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Kelebek Hastası 7 yaşındaki Mert ve ailesini ziyaret etti. Akbaba ailesinin bayramını kutlayan Çakırözer, hem Mert ile sohbet etti, hem de ailesini dinledi. Çakırözer, “Mert ve Mert’in hastalığı gibi ender hastalara yakalanan yurttaşlarımızın tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmalı” dedi.

Siyaset 30.05.2019, 16:22 30.05.2019, 19:01 ABONE OL: google news
Çakırözer'den kelebek hastaları için çağrı

CHP’li Çakırözer nadir rastlanan genetik bir cilt hastalığı olan Kelebek hastası (EpidermolizisBülloza) 7 yaşındaki Mert Akbaba ve ailesini evlerinde ziyaret etti. Ziyaretinde Mert ve ailesinden hastalığa ilişin bilgi alan Çakırözer, hastalık sürecinde ailenin yaşadığı sıkıntıları dinledi, Mert ile sohbet etti. Çakırözer, Akbaba ailesinin yaklaşan Ramazan Bayramlarını da kutladı.

"BİNE YAKIN KELEBEK HASTASI VAR": Bir deri hastalığı olan EpidermolysisBullosanın tedavi masrafları çok fazla olduğunu vurgulayan Akbaba ailesi, “Her 100 bin kişiden 2 ila 4’ünde görülen bu hastalıkta deri çok hassas. Ufak bir sürtünme ile bile deri su topluyor. Türkiye’de 700 ile bine yakın kelebek hastası var. Sıcağı sevmeyen çok hassas bir hastalık” dedi. 

"TEK PANSUMANDA 5 ÜRÜN KULLANILIYOR": Ziyareti sonrasında Kelebek Hastası çocukların yaşadığı sıkıntıları Meclis gündemine de taşıyacağını belirten Çakırözer, Kelebek Hastası çocukların tüm masraflarının devlet tarafından karşılanmasını istedi. Çakırözer, “ Mert ve ailesini ziyaret ettik. Gerçekten çok dikkat edilmesi gereken bir hastalık ama ailemiz hem medikal malzemelerin hem de pansuman malzemelerinin alınmasında sıkıntılar yaşıyor. Sadece bir pansuman malzemesi 300 lira ve bundan tek pansumanda 6 tane kullanılıyor. Tek seferde kullandıkları 5 kalem ürün var. Eğer bu malzemeler karşılanmazsa Mert’in yaşadığı sıkıntıları daha çok arttırıyor” dedi.

"TÜM MASRAFLAR DEVLETÇE KARŞILAMALI": Çakırözer, “Kelebek hastası yavrularımızın kullandığı tüm medikal malzemeler, pansuman malzemeleri katkı payı olmadan ücretsiz bir şekilde sağlanmalı. Çoçuklarımızın sağlığı için gerekli olan malzemeler verilmeli ve bu konuda ailelere herhangi bir sıkıntı çıkarılmamalı” çağrısında bulunarak, konuyu Meclis gündemine de taşıyacağının sözünü verdi. 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Şubat 2021
İmsak 06:06
Güneş 07:29
Öğle 13:16
İkindi 16:21
Akşam 18:53
Yatsı 20:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@