alexa

banner920

banner924

banner926

banner927

banner912

banner921

banner923

banner925

banner766

Çakırözer: Eskişehir OHAL ile susturulmak isteniyor

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle yaptığı açıklamasında, insan haklarının tek güvencesinin demokrasi ve hukuk devleti olduğunu söyledi.

Siyaset 09.12.2017, 17:13 10.12.2017, 23:08 ABONE OL: google news
Çakırözer: Eskişehir OHAL ile susturulmak isteniyor

Eskişehir Ekspres

CHP’li Çakırözer, “İnsan hakları belgesinin kabul edilişinin 69. yılında yaklaşık bir buçuk yıldır sürdürülmekte olan OHAL uygulamaları, 2017 yılında Türkiye’de yaşanan her bakımdan insan hakları ihlallerinin temel kaynağıdır. Bir an önce son verilmelidir” dedi.  Çakırözer, Eskişehir’de de en demokratik hak olan protesto hakkını kullanmak isteyen 164 kişiye para cezası kesildiğini belirterek, “Eskişehir OHAL ile susturulmak isteniyor” dedi.

ESKİŞEHİR’DE 164 KİŞİYE PARA CEZASI: Çakırözer Eskişehir’de de aralarında ‘müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasayı’ protesto eden 44 kadının da olduğu toplam 164 kişiye en demokratik haklarını kullandıkları gerekçesiyle 5 farklı dosyada para cezası verildiğini söyledi. Çakırözer, “Hiçbir şehirde bu kadar yurttaşa en demokratik haklarını kullanmak istedikleri için bu kadar ceza kesilmedi. Eskişehir OHAL ile susturulmak isteniyor. Bu asla kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

HAK İHLALLERİ SON BULMALI: İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin uygar yaşamın temeli ve çağın en üst değerlerinden biri olduğunu vurgulayan Çakırözer OHAL kapsamında yaşanan hak ihlallerini hatırlatarak,  “Düşündüğü, konuştuğu, yazdığı ve eleştirdiği için cezaevine tıkılan onlarca gazeteci, milletvekili, akademisyen, bilim insanı, hak savunucularıartık özgür kalmalıdır. Mahkemelerin suçsuzluğunu ispat eden kararlarına rağmen hâlâ zorla içeride tutulan Enis Berberoğlu serbest kalmalıdır. Aynı Büyükada soruşturmasında olduğu gibi ayağı yere basmayan suçlamalarla hapse atılan sivil toplumcu Osman Kavala serbest kalmalıdır. Bu ülkede Kızılay’ın ortasında İnsan Hakları Heykeli polis kordonuna alınmamalıdır. İşinden, aşından edilen gencecik öğretmenlerimiz hakkını aramak için açlık grevinde bedenlerini ortaya koymak zorunda bırakılmamalıdır” dedi.

OHAL KOMİSYONU ÇALIŞTIRILMALIDIR: Çakırözer, OHAL KHK’ları ile görevinden alınan kamu görevlilerinin hak arama yollarının kapalı olmasın temel insan haklarına aykırı olduğunu ve birçok uluslararası rapora konu olduğunu belirterek şöyle devam etti:
“15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 1buçuk yıl geçti. Meclis OHAL Komisyonuna 101 bin 243 başvuru yapıldı. Bu kadar zaman geçti, kapının önüne koyduğunuz bu insanlara sadece bu 'komisyonu başvurun' dediniz. Ancak bir tek başvuru bile karara bağlanmadı, komisyonun başkanı bile yok. Bu komisyonun bir an önce çalıştırılması gerekiyor. Attığınız insanlar arasında haklarında soruşturma olmayanlar dahi var. OHAL Komisyonunun bir an önce çalıştırılması gerekiyor”

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:32
Güneş 06:04
Öğle 13:02
İkindi 16:47
Akşam 19:50
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@