banner493

ÇAKIRÖZER: POŞETİ 25 KURUŞ YAPMAKLA ÇEVRECİ OLUNMUYOR

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen Maden Yasası değişikliği üzerinde söz alan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ömrünü tamamlamış termik santrallerin iki yıl daha ömrünün uzatılmasının yolunu açan 45’inci maddeye tepki göstererek, Eskişehir’de verimli Alpu Ovası üzerine kurulmak istenen kömürlü termik santralden de vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

ÇAKIRÖZER: POŞETİ 25 KURUŞ YAPMAKLA ÇEVRECİ OLUNMUYOR

İktidarın bir yanda marketlerde naylon poşetleri 25 kuruş yaparak çevreyi korumuş olmakla övündüğünü diğer yanda da  Meclis’e getirdiği kanun teklifi ile insan sağlığını yok edecek zehir santrallerinin ömrünü uzattığına dikkat çeken Çakırözer, “Maden yasasındaki değişiklik ile madencilik ve enerji faaliyetleri için orman alanlarımızın katledilmesi cazip hâle getiriliyor. Filtresi, baca gazı arıtma sistemi olmaksızın yıllardır bize zehir solutan termik santrallerin Zonguldak'ta, Şırnak'ta, Çanakkale'de, Maraş'ta, Kütahya'da, Manisa'da, Sivas'ta havaya, suya, insanlara ve tüm canlılara en az iki yıl daha zarar vermesinin yolu açılıyor. Temiz hava hakkımız elimizden alınıyor, yavrularımızın sağlığı tehlikeye atılıyor” dedi. 

TEMİZ HAVA HAKTIR, İKİ YIL BEKLEMEZ: Ömrünü tamamlamış santrallerin ömrünün ki yıl daha uzatılmasına karşı çevre örgütlerinin, yurttaşların üç gün içinde 60 bin imza topladığını belirten Çakırözer, “İnsanlar Temiz hava haktır, iki yıl beklemez’ diyorlar. Evet, hepimize zehir solutan bu santrallerin bu hâlde çalışma süresini iki yıl daha uzatmamalıyız. Artık bunları emekliye ayırmalıyız ve bunu bugün hep birlikte yapmalıyız” diye konuştu. 

PROJESİ 6 KEZ ERTELENDİ: Görüşmeler sırasında Alpu’da yapılması planlanan kömürlü termik santralden vazgeçilmesi çağrısında da bulunan Çakırözer, “Alpu termik santralin proje hakkında belediyelerimizin, baromuzun, sivil toplumun, bunların açtığı tüm davalar Eskişehirlilerin lehine, temiz havamızın, suyumuzun, toprağımızın lehine sonuçlandı. Geçtiğimiz hafta, bizim ‘zehir santrali’ dediğimiz bu projenin ihalesi bir kez daha ertelendi.  Bu altıncı erteleme. Tam altı kez ertelendi. Halk karşı, mahkemeler karşı. Biz Eskişehirliler artık yeni bir erteleme istemiyoruz. Bu projenin iptal edilmesini istiyoruz” dedi. 

LÜLE TAŞI MADENCİLİĞİMİZ YOK OLMASIN: Alpu Termik Santrali Projesinin dünyada sadece Eskişehir'de çıkarılan ve beyaz altın denilen lüle taşı madenciliğini de bitireceğini belirten Çakırözer şöyle konuştu: Bu proje temiz havamızı, suyumuzu, verimli topraklarımızı yok edecek. Lüle taşımızı yok edecek. O yüzden, gelin, bu projeyle bereketli Alpu Ova'mızı, havası, suyu temiz Eskişehir'imizi zehirlemeyelim. Lüle taşı madenciliğimizi yok etmeyelim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER