alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Çevre yolu olmayan tek şehir Eskişehir

"Büyükşehirler arasında, kenti dışından geçen çevre yolu olmayan tek şehir Eskişehir’dir" diyen İYİ Parti'li Mehmet Ektaş, "Eskişehir içinde kalan çevre yolunda yaşanan trafik kaosunu her gün onbinlerce vatandaşımızla birlikte yaşıyoruz. Başta; Organize Sanayii, EMKO, 75. Yıl Mahallesi, Şehir Hastanesine olmak üzere bir çok işyeri, yerleşim yeri ve hizmet birimine ulaşmak için bu yolu kullanmak zorunda kalan hemşerilerimiz, ömrünü bu yolda tüketmekte, trafik stresi yüzünden sağlığını kaybetmektedir. Harcanan enerji ve yitip giden zaman ayrı kayıptır" dedi. Ektaş, Cumhur İttifakı milletvekillerine çevre yolu sorununun çözümü için çağrıda bulundu.

Siyaset 30.05.2021, 14:43 31.05.2021, 17:15 ABONE OL: google news
Çevre yolu olmayan tek şehir Eskişehir

Ektaş, "AK Partili Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, İstanbul Kanalı inşaatının temelinin Haziran ayı sonunda atılacağını, İstanbul’un sağında ve solunda da iki yeni şehir inşa edileceğini beyan etti. Daha önce yapılan açıklamalardan sadece kanalın inşa maliyetinin 70 milyar dolar olacağının öngörüldüğünü hatırlıyoruz. Yeni kurulacak iki yeni şehrin maliyetini ise hesaplamak sanırım imkansızdır. Buradan iktidar sahiplerine sesleniyoruz. Türkiye İstanbul'dan ibaret değil. Bu güzel vatanın 80 şehri daha var. Her şehrin çözüm bekleyen, kaynak olmadığı gerekçesiyle ötelenen, yapılmayan, giderilmeyen ihtiyaçları var. İlimizde de, Çevre yolu, Alpu yolu, Seyitgazi yolu, Sarıcakaya yolu, afet riski kapsamında depreme dayanıksız binalar, kentsel dönüşüm, tarımsal amaçlı kullanım suyu gibi kangren haline gelmiş sorunlar var. Esnafımız, yevmiyeli çalışanlarımız başta olmak üzere toplumun önemli bir kesiminin kötü ekonomi yönetimi ve pandemi nedeniyle ciddi desteğe ihtiyacı var" dedi.

"Çevre yolu olmayan tek şehir Eskişehir"

Ektaş, "Büyükşehirler arasında, kenti dışından geçen çevre yolu olmayan tek şehir Eskişehir’dir. Eskişehir içinde kalan çevre yolunda yaşanan trafik kaosunu her gün onbinlerce vatandaşımızla birlikte yaşıyoruz. Başta; Organize Sanayii, EMKO, 75. Yıl Mahallesi, Şehir Hastanesine olmak üzere bir çok işyeri, yerleşim yeri ve hizmet birimine ulaşmak için bu yolu kullanmak zorunda kalan hemşerilerimiz, ömrünü bu yolda tüketmekte, trafik stresi yüzünden sağlığını kaybetmektedir. Harcanan enerji ve yitip giden zaman ayrı kayıptır" diye konuştu. 

"Eskişehirliler kendilerini kandırılmış hissediyor"

Ektaş, şöyle devam etti;

"Eskişehir halkı geçtiğimiz seçimlerde Cumhur İttifakının Eskişehir için verdiği sözlere itibar etmiş ve 4 milletvekili vermiştir. Ancak, aradan geçen 3 yıl içinde verilen sözlerin hiç biri tutulmamıştır, Eskişehir halkı kendini kandırılmış hissetmektedir. Cumhur İttifakı'na 4 milletvekili veren Eskişehir bu zulmü hak etmemektedir. Kanal İstanbul’a, yandaş müteahhitlere “garanti” ücretleri için ülkenin kısıtlı kaynaklarını kullanan iktidarın, Eskişehir çevre yolları için gerekli küçük meblağlı ödenekleri tahsis edememesi kabul edilemez. Eskişehir halkı kendine hizmet etmeyenlere hakkını helal etmeyecektir, sandıkta hesaplaşacaktır"

"Tülomsaş ve milli hızlı tren hayal oldu"

Ektaş, TÜRASAŞ Bölge Müdürlüğü'ne de seslenerek "TÜLOMSAŞ’ın yıllardır süren planlı tasfiye sürecinde, Ulaştırma Bakanları ve TÜLOMSAŞ Genel Müdürleri, Eskişehir’in Raylı Sistemler Üretim Merkezi olacağı, Yüksek Hızlı Milli Trenin Eskişehir’de üretileceği vaatleriyle Eskişehir kamuoyunu oyaladılar. Bu vaat sahiplerinden biri olan son Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, birkaç gün önce “160 kilometre hızla seyahat imkanı sağlayacak yerli ve milli hızlı tren Prototipinin Sakarya’da tamamlandığını ve 3 ay içerisinde test sürüşleri için raylara ineceğini açıkladı. Bu açıklama, Eskişehir’in yıllar önce devreden çıkarıldığının itirafı ve ispatıdır. Şu anda TÜRASAŞ Bölge Müdürlüğü olarak adı değiştirilen Eskişehir Demiryolu tesislerinde lokomotif ve tren seti üretimi yoktur, sipariş alamamaktadır. TCDD’nin revizyon tamiri için teslim ettiği lokomotiflerin bile revizyonları yaklaşık 30 günde tamamlanabilmektedir. Eskişehir kamuoyu ve bizler Ulaştırma Bakanlığı, TÜRASAŞ Genel Müdürlüğü ve Eskişehir Bölge Müdürlüğünden şu sorulara cevap bekliyoruz: Eskişehir Fabrikalarında sipariş alınmış ve seri üretime devam edilen lokomotif var mıdır? Varsa kaç sipariş vardır, kimlere üretilecektir? Milli ve Yüksek Hızlı Tren Setlerinin Eskişehir’de üretilmesi için alınmış bir Bakanlık kararı var mıdır? TCDD’nin ihtiyacı olan ve yurt dışı ihale ile alınacak yüksek hızlı tren setleri ihalesi şartnamesinde daha önce yer alan “yerlilik” şartında Eskişehir için yapılmış tanımlama halen korunmakta mıdır? İhale yapılacak mıdır?" şeklinde konuştu. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@