alexa

banner766

CHP'li Taşel: Sağlıkçılardan sonra sizler geliyorsunuz

CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarını serbest basın bürosunda ziyaret etti. Taşel, “Pandemide risk döneminde sağlıkçılardan sonra en önde sizler geliyorsunuz. 20 civarında gazeteci arkadaşımız hayatını kaybetti. Emeklerinize sağlık” diye konuştu.

Siyaset 11.01.2021, 17:20 12.01.2021, 13:09 ABONE OL: google news
CHP'li Taşel: Sağlıkçılardan sonra sizler geliyorsunuz

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarını ziyaret eden CHP İl Başkanı Recep Taşel, tüm basın mensuplarının gününü kutladı. Pasta kesiminden sonra açıklamalarda bulunan Taşel, “Her ne kadar bu süreçte çalışan gazetelecilerin sorunları büyük ise de bizler önümüzdeki dönem için sizlerin daha rahat nasıl çalışabilirsiniz medyanın demokrasi üzerindeki etkisi yani yasama yürütme ve yargıdan sonra dördüncü gücü olan medyanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Çok önemli bir kmau görevi yaptınız. Pandemide risk döneminde sağlıkçılardan sonra en önde sizler geliyorsunuz. 20 civarında gazeteci arkadaşımız hayatını kaybetti. Emeklerinize sağlık” dedi. 

Taşel ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 10 Aralık Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle CHP Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında açıkladığı "Medya Özgürlüğü İçin Asgari 10 Kural"ı paylaştı;

  1. Herhangi bir medya organı sahibi, bu faaliyeti dışında başka bir ticari faaliyette bulunmamalı; aktif siyasetle uğraşmamalı. Temel işi sadece medya olmalı. Çünkü böyle bir yapılanma, medya sahibini siyasal baskılar karşısında daha güçlü kılar.
  2. Gazetelerin dağıtımı bütün medya sahiplerinin ortak olduğu bir şirket tarafından yapılmalı. Çünkü bir gazetenin patronajına gazetelerin dağıtımı teslim edildiğinde, dağıtım konusu rakip gazeteler için tehdit olarak kullanılabilir.
  3. Medyada sendikalaşma şart olmalı. Çünkü gazeteci, patronuna karşı da özgür olmalı. Sendikadan güç alarak haberinin arkasında durabilmeli.
  4. RTÜK yeniden yapılandırılmalı. RTÜK’ün, üye yapısı meslek örgütleri ile üniversitelerin temsilini sağlayacak doğrultuda değiştirilmeli, siyasi partilere tanınan kontenjan sayısı azaltılmalı. RTÜK, cezalandırmayı değil, evrensel yayıncılık ilkeleri çerçevesinde hareket etmeyi amaçlayan yönlendirici bir kurula dönüşmeli. 
  5. Hiçbir gazeteci, gazetecilik faaliyetinden kaynaklı iddialarla tutuklanmamalı. Olası yargılamalarda, tutuksuz yargılanma esas olmalı. 
  6. Basın İlan Kurumu, internet medyasını da kapsayacak şekilde yeniden yapılanmalı; meslek örgütlerinin temsil sayısı arttırılmalı. Gazete tirajları ve internet sitelerinin izlenme trafiği bağımsız bir denetim kuruluşu tarafından denetlenmeli. Basın İlan Kurumu’nun ilan kesme yetkisine son verilmeli. Kamu ilanlarının fiyat tarifesi, objektif kıstaslara bağlanarak, siyasal iktidarın keyfi tutumuna bırakılmamalı. Basın İlan Kurumu, yerel medyanın desteklenmesi konusunda pozitif ayrımcılık yapmalı.
  7. Evrensel kriterlere uygun, şeffaf ve denetlenebilir bir rayting ölçüm sistemine geçilmeli. Televizyonlarda gösterilen ve “zorunlu ilan” olarak sunumu yapılan tanıtım filmlerinin ücretsiz yayınlanmasından vazgeçilmeli. 
  8. Basın kartı, meslek örgütlerinin ortak katılımıyla oluşturulacak bir kurul tarafından verilmeli. Devlet bu alandan tümüyle çekilmeli. Kimin gazeteci olup olmadığına devlet değil, gazeteciler karar vermeli. 
  9. Basın ve ifade özgürlüğüne sınırlama getiren evrensel kriterler hariç, her ne koşulda olursa olsun sansür yasaklanmalı. 
  10. Sosyal medya, yeni medya veya alternatif medya olarak nitelendirilen mecralarda yayınlanan haberlerin doğruluğuyla ilgili bağımsız denetim/teyit mekanizmaları oluşturulmalı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:15
İkindi 15:50
Akşam 18:13
Yatsı 19:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@