alexa

banner766

Çifteler'den gönderilen mahkumlar için şok iddia

Eskişehir Çifteler Kadın Açık Cezaevi’nin kapatılmasından sonra Balıkesir’in Ayvalık Kadın Açık Cezaevi’ne nakledilen ve çoğunluğunu Eskişehirlilerin oluşturduğu kadın tutuklu ve hükümlülerin gittikleri cezaevinde insani olmayan koşullarda tutuldukları ileri sürüldü.

Siyaset 16.07.2019, 14:44 18.07.2019, 14:44 ABONE OL: google news
Çifteler'den gönderilen mahkumlar için şok iddia

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Çifteler Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun kapatılmasının ardından Ayvalık Açık Ceza İnfaz Kurumu’na nakledilen 135 kadın ve 8 çocuğun da aralarında bulundu yüzlerce tutuklu mahkumun insani olmayan koşullarda cezaevindi tutulduğunu duyurdu. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Çakırözer, “Çifteler Cezaevi’nin koşulları kötü denilerek kapatıldı ve oradaki mahkumlar Ayvalık’a gönderildi. Şimdi insani olmayan koşullar altında orada tutuluyorlar. Kadınlar gittiği ilk gün bir depoda aç, susuz bekletilmiş. Tuvalete, banyoya girecek su bulamıyorlar. Tarlada çalıştırılıp, mermer taşıyorlar. Bu iddialar doğru mu? Bunları yerinde inceleyip gerekli önlemleri alacak mısınız?” diye sordu.

‘SU VERİLMİYOR, TARLADA ÇAPA YAPIP, MERMER TAŞIYORLAR’: Çifteler cezaevinin kapatılarak Ayvalık cezaevine nakledilen kadın mahkumlar ile çocuklarının yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Çakırözer, “Eskişehir’den gidenlerle birlikte yüzlerce mahkumun cezaevinde günde sadece yarım saat su verildiği, kadın mahkumların tarlada çapa yapmak, mermer taşımak gibi ağır işler yapıldıkları kendileri ve çocuklarına gün içinde cezaevinin kapalı bölümlerine giriş izni verilmediği ve bu nedenle sıcak havada dışarıda beklemek zorunda kaldıkları, Çiftler’den Ayvalık’a nakledildikleri ilk gün depo benzeri bir mekanda gün boyu aç susuz bekletilmiş. Şu anda da tuvalete dahi girecek su bulamıyorlar. Telefon benzeriizin gibi haklarında kısıtlamalar uygulandığı ve buna benzer çok sayıda şikayet duymaktayız.” dedi. Çakırözer, bu insani olmayan koşullar nedeniyle Ayvalık Cezaevine gönderilen mahkumların bir an önceikamet ettikleri illere yakın cezaevlerine nakledilmek istediklerini de duyurarak, Bakanlıktan bu konuda bir çalışma yapılmasını istedi.

‘ÇİFTELER MEĞER PARİS’MİŞ’: Çakırözer,  sözlerine şöyle devam etti: “Nakiller yapıldığından bu yana mahkumlar beni arıyor. Çifteler’deki cezaevi eski diye kapatılmıştı ama Ayvalık’a gidenler ‘Meğer Çifteler burayla kıyaslandığında Paris’miş’ diyorlar. Düşünün bir mahkumayrıldığı cezaevi için böyle bir benzetme yapıyor. Demek ki şu anda nasılzor koşullar altında orada tutuluyorlar siz düşünün” dedi. 

BU İDDİALAR DOĞRU MU?: Ayvalık cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Çakırözer, şu soruları yöneltti: “Çifteler cezaevinin kapatılma gerekçesi nedir? Orada kalan kadın tutuklu ve hükümlüler neden ikametlerine yakıncezaevlerine gönderilmediler? Mahkum ve tutuklular Ayvalık Cezaevine nakledildikleri ilk gün depo benzeri bir yerde aç ve susuz bekletildikleri doğru mudur? Bu kadınlar tarlada çalıştırılıp mermer taşıttırılmakta mıdır? Gönderildikleri Çifteler Cezaevi’nde kapalı mekanlaragün içinde giriş izni bulunmasına rağmen, şu anda bulundukları Ayvalık Cezaevi’nde çocuklarıyla birlikte kadın tutuklu ve hükümlülerin gündüz kapalı mekanlara girilmesine izin verilmemesinin gerekçesi nedir? Ayvalık Cezaevinde tutuklu ve hükümlülere günde yarım saat su verildiği iddiaları doğru mudur? Bu su sıkıntısının giderilmesine yönelik cezaevi yönetiminin ve Adalet Bakanlığın bir çalışması var mıdır? Bu olumsuz koşulların incelenmesi için cezaevine bir inceleme heyeti gönderecek misiniz? Çifteler’den Ayvalık Cezaevine gönderilen mahkumlar arasından nakil olmak isteyenlerin ikametlerine yakın illere gönderilmesine ilişkin bir çalışmanız olacak mı?”


 

Yorumlar (1)
Annesiz bir kız 2 yıl önce
Evet annem Çiftelerden oraya gönderildi Annemin ciftelerden son telefon edişinde ise bana sanki bir duvarın tarafında siz diğer tarafında ben vardım diyisini asla unutmicam sizden yardım istiyoruz yakın yerlere değilse neden uzak yere donderdiniz annemi diğer insanları çocuklar var ailesi onları göre göre bilmek için beş saatlik yola nasıl gidicekler sadece görüş bir saat elinizi uzatın bize nolur caresizsiz
banner914
1
açık
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 05 Mart 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:18
Öğle 13:14
İkindi 16:26
Akşam 19:01
Yatsı 20:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@