alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Honduras'a var, Eskişehir'e yine yok!

TBMM'de Guatemala ile Honduras’a uçak seferlerinin başlatılmasına ilişkin uluslararası anlaşmaların görüşmelerinde Eskişehir’deki Hasan Polatkan Havalimanı gündem oldu.

Siyaset 02.06.2021, 12:05 03.06.2021, 13:14 ABONE OL: google news
Honduras'a var, Eskişehir'e yine yok!

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Guatemala ile Honduras’a seferler başlatılırken, Hasan Polatkan Havalimanı’ndan tarifeli uçak seferlerinin başlatılmamasını eleştirdi. Çakırözer, “Tabii ki başka ülkelere seferler başlasın, ülkeler arası ilişkilere katkı sağlasın. Ancak biz Meclis’te Guatemala'ya uçulsun diye çalışırken bugün milyonların akın ettiği memleketim Eskişehir’e Türkiye'nin hiçbir noktasından uçulamıyor. Eskişehir’deki 900 bin hemşehrimiz de İzmir’e, Ağrı’ya Van’a, Diyarbakır’a, Belçika’ya uçamıyor.  Böyle mi yaşatacaksınız Hasan Polatkan ismini?” dedi. Çakırözer, Eskişehir'den de, Anadolu'nun diğer illerinden de tarifeli uçak seferlerinin de bir an önce başlatması çağrısında bulundu. 

HONDURAS’A VAR ESKİŞEHİR’E YOK

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Meclis’te Guatemala ile Honduras’a uçak seferlerinin başlatılmasına ilişkin uluslararası anlaşmaların görüşmeleri sırasında söz alarak Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’ndan tarifeli uçak seferlerinin başlatılması çağrısında bulundu. Çakırözer, “Honduras’a, Guatemala'ya hava seferleri başlatabiliyorsak Eskişehir'imizden de, Anadolu'nun diğer illerinden de tarifeli uçak seferlerimizi bir an önce başlatmalıyız” dedi. 

MİLYONLAR ESKİŞEHİR’E AKIN EDİYOR

Guatemala’ya uçulması için TBMM’de anlaşmalar görüşülürken Türkiye’nin hiçbir yerinden Eskişehir’e uçulamadığına dikkat çeken Çakırözer, şöyle konuştu:

“Tabii ki başka ülkelere seferler başlasın, ülkeler arası ilişkilere katkı sağlasın ama biz Guatemala'ya uçulsun diye çalışırken bugün Türkiye'nin hiçbir noktasından memleketim Eskişehir'e uçulamıyor. Eskişehir deyip geçmeyin. Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Yılmaz Büyükerşen'in vizyonu ve hayata geçirdiği projeleri sayesinde Türkiye'de ailelerin en fazla seyahat ettiği turizm merkezinden bahsediyorum. Yılda 500 bin kişi Balmumu Müzesini, 500 bin kişi Masal Şatosunu, 800 bin kişi Hayvanat Bahçesi’ni, 150 bin kişi Bilim Deney Merkezi’ni ziyaret ediyor. Her yıl 140 bin kişi bizim Porsuk Nehri üzerinde gondol seyahati yapıyor. 3 üniversitemizde 80 bin öğrenciye ev sahipliği yapan eğitim merkezi, raylı sistemler ve havacılıkta yüksek teknoloji merkezi Eskişehir'imizden bahsediyorum. Benzer şekilde 900 bin hemşehrimiz de bırakın Honduras'ı Eskişehir'den şuraya, İzmir'e, Trabzon'a, Diyarbakır'a uçamıyor hem de otuz iki yıllık uluslararası uçuşlara açık yüksek standartta havalimanımız olmasına rağmen.”

VATANDAŞIMIZI PAHALI UÇAĞA MAHKUM ETTİNİZ

Çakırözer, “Ağrılı, Vanlı, Samsunlu alın teri döken emekçilerimiz var Eskişehir'de, memleketlerine haftada bir uçak konulamaz mı? Konulmuyor. 250 bin Emirdağlı kardeşimiz var, haftada iki gün Belçika'ya uçak konulamaz mı? Konulmuyor. Tarifeli uçak konulmuyor, "charter" uçaklarında Brüksel ile Eskişehir arasında kendi vatandaşımızı 500, bilemediniz 600 avroya mahkûm ediyoruz, ayıptır, günahtır bu yapılan” dedi. 

POLATKAN İSMİ BÖYLE YAŞATILMAZ

Hasan Polatkan Havalimanı’ndan yıllardır tarifeli uçak seferlerinin başlatılmadığına dikkat çeken Çakırözer, “Hasan Polatkan'ı anmak sadece ismini havaalanına vermekle olmuyor. O havalimanını işler hâle, hizmet eder hâle getirebilirseniz ancak, gerçek anlamda merhum Polatkan'ı anmış oluruz. Ama bakıyoruz, yıllardır Hasan Polatkan Havalimanı'mızdan tek bir tarifeli uçak seferi başlatılmış değil” diye konuştu. 

ADI ZAFER, UÇAN YOK

İktidarın Zafer Havalimanı’na verdiği destekleri de gündeme getiren Çakırözer, “Madem isimlerden başladık, bir başka havalimanımız daha var: Zafer Havalimanı. Ama sadece adı Zafer! Geri kalan tüm icraatı fiyasko” eleştirisinde bulundu. Çakırözer, “Yurt içinden, yurt dışından herkesin merak ettiği, uçmak istediği Eskişehir'imize tarifeli sefer yok, Zafer Havalimanı'na ise uçak var ama uçan yok. Müteahhide, uçmayan yolcunun parası ödeniyor. 2012'den bu yana on yılda 46 milyon avro ödendi şirkete, 2044 yılına kadar da 208 milyon avro daha ödenecek. Dünyanın hiçbir yerinde böylesine devleti soyan bir düzen yok” dedi.

MAYIS’TA 61 YOLCU UÇMUŞ

Çakırözer, yolcu uçmayan Zafer Havalimanı işletmecilerine sağlanan garantiyle yüz binlerce işsize istihdam yaratılabileceğine, iş yapamayan yüz binlerce esnafın kredi borçları silinebileceğine, yüz binlerce çiftçinin bankalarda takibe düşen kredi borçlarının da silinebileceğini söyledi. Zafer Havalimanı’na 2021 yılı için 1 milyon 317 bin kişilik yolcu garantisi verildiğini hatırlatarak, “Mayıs ayına kadar sadece 61 yolcu uçmuş. Yazıktır günahtır, bu durumun izah edilebilir bir yanı yoktur. Madem Honduras’a, Guatemala'ya hava seferleri başlatabiliyorsak Eskişehir'imizden de Anadolu'nun diğer illerinden de tarifeli uçak seferlerimizin bir an önce başlatılmasını sağlamalıyız” çağrısını yaptı. 
      

Yorumlar (1)
Serkan 8 ay önce
Sayın vekil uzun zamandır Brüksel'e uçuşlar var haftada 3 4 defa haberi yok sanırım güzel konuya deyinmiş doğuya uçuşlar olsun ama önce Eskişehirin ara sokaklarını gezerseniz eksiklikleri görürsünüz şehir sadece 2 park 1 müzeden ibaret değil tamam güzel iç turizm için iyi ama eskişehirde yaşayan vatandaşın derdini sorun yağmur yağdığında tranvay duraklarında sırılsıklam olan ve tranvay duraklarında dahi yürünmez bir hal alan vatandaşın derdine çare olun
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@