banner766

İYİ Parti'li Bayraktar: Eğitimin kalitesi düşürüldü

İYİ Parti Eskişehir İl Gençlik Kolları Başkanı Levent Bayraktar, "Mevcut iktidar döneminde yapılan önemli hatalardan biri de eğitim kalitesini düşürmek ve genç işsizliği artırmak pahasına, üniversite eğitiminin fütursuzca genişletilmesi olmuştur" diyerek AK Parti iktidarını eleştirdi.

Siyaset 09.08.2020, 13:21 10.08.2020, 16:50
İYİ Parti'li Bayraktar: Eğitimin kalitesi düşürüldü

"Ekonomik sorunlarla 'para basarak' mücadele eden iktidar, eğitime ilişkin sorunlarla 'diploma basarak' mücadele etmesin" diyen Bayraktar şöyle konuştu: 

"İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nin uzaktan eğitim programları bünyesinde “Psikoloji” bölümünün açılmasına Psikoloji fakültesi öğrencileri ve Psikologlar tepki gösteriyorlar. Bu tepkileri oldukça haklı. Çünkü açıköğretim sisteminin karnesi, bölümleri itibarsızlaştırma ve işsizliğin artması konusunda oldukça zayıf. 

Türkiye’de Psikoloji dahil birçok bölümde örgün eğitimin yetersizliği tartışılırken ve üniversiteli işsizler ordusuna her geçen gün yenileri eklenirken açıköğretimin kapsamının genişletilmesi abesle iştigaldir. Mevcut iktidar döneminde yapılan önemli hatalardan biri de eğitim kalitesini düşürmek ve genç işsizliği artırmak pahasına, üniversite eğitiminin fütursuzca genişletilmesi olmuştur. Mezunlarına istihdam açılmayan birçok bölüm mevcut iktidar döneminde zamanla itibarsızlaşmıştır. Toplumun akademik eğitime daha kolay ulaştırılmasına karşı olmamakla birlikte; eğitim kalitesinde uluslararası rekabet etmek ve genç işsizliği ortadan kaldırmak istiyorsak, buna engel olacak hususlardan öncelikle uzak durulması gerektiği kanaatini taşıyoruz.

Psikoloji bölümü ile birlikte artık birçok örgün eğitim lisans programı kontenjanları tam olarak dolmamaktadır. Bu da var olan bölümlerin azaltılması gerektiğine işarettir. Her ilde üniversite mantığına ek olarak; bir de uzaktan eğitime uygun olmayan bölümlerin Açıköğretim programları kapsamına alınmasının bedelini yine memleketin gençleri ödeyecektir.

Neyse ki Sayın Cumhurbaşkanı geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunun ilgili raporuna binaen “Açıköğretim Psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı” yönünde bir görüş belirtti. Bu görüşün en kısa zamanda yerine getirileceğine şüphemiz yok. Bu konuda mevcut iktidarın yanlış yaparak öğrenme maliyetine katlanmazsak memnun oluruz. Ekonomik sorunlarla “para basarak” mücadele eden iktidar, eğitime ilişkin sorunlarla “diploma basarak” mücadele etmesin. Çünkü ikisinin de işe yaramadığı aşikar" 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Eylül 2020
İmsak 05:23
Güneş 06:46
Öğle 12:53
İkindi 16:12
Akşam 18:50
Yatsı 20:07
Günün Anketi Tümü
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@