alexa

banner912

banner766

Kabukcuoğlu'ndan çağrı: Hükümet çocuklarımız için adım atmalı...

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu Meclis Başkanlığına, sunmuş olduğu önerge ile çocukların okuma ve anlama becerisini geliştirip öğrenme yoksulluğunu kısa vadede en aza indirerek onları öğrenme krizinden kurtarmak amacıyla yapılması gerekenlerin belirlenmesi adına meclis araştırması açılmasını talep etti.

Siyaset 09.11.2020, 17:11 10.11.2020, 16:55 ABONE OL: google news
Kabukcuoğlu'ndan çağrı: Hükümet çocuklarımız için adım atmalı...

Dünya Bankasının konuyla ilgili yayınladığı rapora atıfta bulunan Kabukcuoğlu, "Ülkemizin çocukları ne yazık ki 100 ülke arasında yapılan Öğrenme Yoksulluğu sıralamasında 45. sırada yer almaktadır. Okuma Becerilerini ölçen hem Uluslararası hem de Ulusal Sınavlarımızda da aynı manzarayla karşılaşıyoruz. Hükümetin 'Acaba çocuklarımız okuduğunu anlıyorlar mı?' gibi bir derdi olmadığı ortada. PISA 2018’e katılan 79 ülke arasında 40. sırada yer alıyoruz. PISA’ya alternatif ölçme değerlendirme sistemi diye nitelendiren, Milli PISA’mız olan ABİDE’nin sonuçlarına baktığımız da ise öğrencilerimizin okuduğunu anlama konusunda Türkçe testinde yüzde 66,1’inin orta ve altında olduğunu görüyoruz.” dedi.

Çocuklarımızın öğrenme yoksulluğu içerisinde olmasının, okuduğunu anlayamadığı için bilgiyi almakta, kullanmakta, değerlendirmekte ve ilişkilendirmekte zorlanmasına yol açacağını  ve  bu durumun hem çocuklarımızı hem de ülkemizi, diğer ülkelerle ve onların çocuklarıyla her alanda giriştikleri rekabette geri kalmalarına sebebiyet vereceğinin altını çizen Kabukcuoğlu” çocuklarımızın geleceği, bilgiye sahip olma, bilgiyi üretme ve bilgiyi yeni yaşam standartlarına göre yeniden şekillendirmelerine bağlıdır. Bu beceriyi kazanmaları için gerekli tüm elverişli koşulları hazırlamak hükümetlerin görevidir. Pandemi şartlarında eğitimde yaşadığımız aksaklıklarla öğrenme krizi zirve yaptı. Çocuklarımızı bu krizin içine hapsolup, geleceklerini kaybetmemeleri adına bir an önce harekete geçmeliyiz. Bu yüzden Meclisimiz öğrenme yoksulluğu üzerine eğilmelidir. Çocuklarımızın okuma ve anlama becerisini geliştirip öğrenme yoksulluğunu kısa vadede en aza indirmek için gerekli tedbirleri belirlemek ve adımları atmak amacıyla bir Meclis Araştırması açılmalıdır” dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@