alexa

banner912

banner766

Kabukcuoğlu'ndan doğalgaz zammına tepki

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu, doğalgaza ardı ardına yapılan zamları TBMM gündemine taşıdı.

Siyaset 07.10.2019, 12:27 09.10.2019, 14:42 ABONE OL: google news
Kabukcuoğlu'ndan doğalgaz zammına tepki

Kabukcuoğlu, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle verdiği Yazılı Soru Önergesinde;  Ülkemizin 50 milyar metreküpü aşan yıllık doğalgaz ihtiyacının, %98 inin ithal edildiğini belirtti. Doğalgaz fiyatının tedarikçi ülkelerle yapılan ikili anlaşmalarla  belirlendiğini ve fiyatların değişiklik gösterdiğinin altını çizerek, tarihi bağlarımız olan Türkmenistan’ın ülkemize ucuz fiyata doğalgaz satmak istese de bunun gerçekleşmediğini dile getirdi.

30 Eylül 2018 tarihinde  metreküp birim fiyatı 1.36 TL olan doğalgazın, 30 Eylül 2019’da  yapılan zamlarla  1.82 TL 'ye çıktığını söyleyen Kabukcuoğlu; “Gizlenen ve geciktirilen zamlar, seçimlerin geride kalmasıyla halkın sırtına bir bir yüklendi. Doğalgaza, elektiriğe, sigaraya yüzde 60 ve gıda ürünlerinde yüzde 40'a varan, iğneden ipliğe gelen bu zamlarla beli bükülen vatandaş, açıklanan yüzde 9'luk enflasyon oranına ise şaşırmış durumdadır. İktidar har vurup harman savurmaya devam ederken, faturasını vatandaşa kesiyor. Son bir yılda yapılan bu zamlarla, vatandaşlarımızdan yeni bir vergi tahsil edilmektedir.” dedi.

Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu aşağıdaki sorularının yanıtlanmasını istedi:

  1. Türkiye doğalgazın bin metreküpünü kaç dolara almaktadır? İddia edildiği gibi dünyada en pahalı doğalgaz alıcısı Türkiye midir?
  2. Doğalgaz ithalatçısı ülkelerin tümünde doğalgaz alım fiyatı ucuzlarken, ülkemizin aldığı doğalgaz fiyatı neden artmaktadır? Artışın sebebi, iddia edildiği gibi tedarik anlaşmalarının ülkemizin çıkarını değil tedarikçi ülke çıkarını içeren hükümler içermesi midir?
  3. Hür ve bağımsız bir ülke olarak istediğimiz ülkelerden en uygun şartlarda doğalgaz alma imkanımız yok mudur? Türkmenistan’ın, Rusya ve İran’a, bin metreküp doğalgazı 35-50 dolara sattığı doğru mudur? Doğru ise Türkmenistan ‘dan ucuz doğal gaz almamamızın sebebi nedir?
  4. Doğalgazın nihai tüketici satış fiyatının alım fiyatına oranı nedir? Bazı iddialara göre doğalgazın düşük fiyata alındığı ancak aradaki dağıtıcı, taşıyıcı vb. aktörlere yüksek kar oranı verilmesinden dolayı tüketici fiyatlarının katlanarak arttığı doğru mudur?
  5. Şeffaf, hesap verilebilir, milletine saygının bir göstergesi olarak, kamuoyunun aklında oluşan soru işaretlerini gidermek, Türk Milletine doğalgaz alım, satım ve dağıtım süreçleri hakkında açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?
  6. Ülkemizin, yerli enerji kaynakları kullanılması ve enerji ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü ithalata yönelmeden sağlayacağı  bir planlaması var mıdır?
Yorumlar (1)
Kaplan Kabukcuyeğeni 2 yıl önce
Tepki verdin ve tamam. Tepki verince iyi bir iş mi yapmış oluyorsun? Varsa yoksa tepki, çözüm önerin nedir ? O yok, çünkü tepki göstermek en rahat ve kolay yol. Maksat millet ticarette görsün, milletvekili seçildi ama hiçbir işe yaramıyor demesin. Projen varsa, çözüm önerin varsa konuş, yoksa zaten nu halk gerekli tepkiyi veriyor.
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@