alexa

banner912

banner766

Kazım Kurt bu sözlerle eleştirdi: Yapılan kente ihanettir

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, basın mensupları ile bir araya geldi, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kurt, sanayi çarşısı ve Gündoğdu bölgesindeki sorunlara dikkat çekerek “Eskişehir’i bu iki bölge açısından harabe halde bıraktılar. Ben bunu tekrar gündemde tutmak istiyorum. Halkımıza şikayet ediyorum. Bu yapılan kente ihanettir” dedi.

Siyaset 16.03.2021, 15:33 17.03.2021, 14:35 ABONE OL: google news
Kazım Kurt bu sözlerle eleştirdi: Yapılan kente ihanettir

Kurt, “Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı’nın Ankara’da bazı Bakanlarla görüşmeler yaptığını okuduk. Umarım ve dilerim Eskişehir’in kentsel dönüşümü ile ilgili sorunlarını da Bakanlıkta gündeme getirmiştir. Sanayi Çarşısı ve Gündoğdu Mahallesi’nde afet riskli alan kararı var. Dolayısıyla bu bölgede imar ile ilgili tüm yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Ama ne hikmetse uzun süredir Adalet ve Kalkınma Partili yöneticilerin de, milletvekillerin de, bakanların da kılı kıpırdamadı. Eskişehir’i bu iki bölge açısından harabe halde bıraktılar. Ben bunu tekrar gündemde tutmak istiyorum. Halkımıza şikayet ediyorum. Bu yapılan kente ihanettir” dedi.

"İnsanlar evlerini terk etmeye başladı"

Kurt, “Aynı şekilde Karapınar’daki uygulamada bu haliyledir. TOKİ, gecekondu önleme bölgesi ilan etmiştir ve gecekondu önleme bölgesi ilan etmesi ile beraber tüm yetki kendisine geçmiştir. Fakat bu yetkiyi kullanma konusunda hiçbir hamle yapmamaktadır. Bunun da sonucunu bu mahalleye gezdiğiniz zaman görürüsünüz. Harabeler oluşmaya başladı, insanlar evlerini terk etmeye başladı. Ama Adalet ve Kalkınma Parti'lilerin maalesef vicdanları sızlamıyor. İnadına sanki Eskişehir’de bu işi yaptırmamakla övünüyormuş gibi bir hamle içindeler. Bu doğru değil. Buna rağmen ikinci bir gece kondu önleme bölgesi ilan etmek üzereler, bize TOKİ’den duyurular geldi. Biz buna da itirazımı yapıyoruz. Çünkü birinci bölgedeki işinizi tamamlamadınız ki ikinciyi gerçekleştiresiniz. TOKİ artık bu işlerden vazgeçmelidir. Şehirlerin imarına müdahale ederek seçmenden intikam alma hevesinden vazgeçilmelidir. Umarım Sayın İl Başkanı bunları Ankara’da dile getirmiştir. Eğer getirmemişse bundan sonraki görüşmelerinde dile getirmelidir. Eskişehirliler bu işin gerçek muhatabının Adalet ve Kalkınma Partili yöneticiler ve vekiller olduğunu bilmelidir” diye konuştu. 

"Bütünlük içinde gerçekleştireceğiz"

Kurt, ayrıca Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi işbirliğinde olan Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi Protokolü ile olarak da şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yasal olarak gerçekleştirmek zorunda olduğumuz bir kentsel dönüşüm strateji planı çalışması kapsamında yapılan bir protokoldü. Belediye meclislerimizde kararlarımızı almıştık bu kararı uygulamaya geçirdik. Hepimiz ayrı ayrı yaptığımız taktirde bu çalışmayı hem ekonomik olarak ciddi bir külfet getirecekti hem de farklı sonuçlar çıkacaktı. Şimdi üç belediye ortak gerçekleştirdik. Hem de bütünlük içerisinde gerçekleştireceğiz. Burada kentsel dönüşümün nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bir strateji planımızı oluşturup bakanlığa ileteceğiz. Bu çalışma yasal olarak yapıp Bakanlığın önüne koymamız gereken bir protokol. Yetki ve karar Bakanlıkta. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşümle ilgili bize ne tür bir katkı sunacak bunu görmemiz lazım” dedi.

Yorumlar (2)
Zekerya çelik 1 ay önce
Arkadaş gözlerim yaşardı, nerede ise iktidarı sollayacaklar, kaç yıldır neredelermiş
Halka şikayet ha, iktidarla zıtlaşarak hizmet sevsinler .
Yıldıztepe 1 ay önce
Halkın muhakemesine gerçekten inanıyorsanız bravo bu halk sizi mahkemesinde yagıladı ve karar verdi sizinle olan ilişkilerini tek taraflı olarak sonlandırdı bilginize,
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:41
Güneş 06:11
Öğle 13:03
İkindi 16:45
Akşam 19:45
Yatsı 21:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@