alexa

banner766

Köse: Yerel yönetimler yasası değişmeli

Saadet Partisi Tepebaşı İlçe Başkanı Muhammed Ali Köse, yerel yönetimler yasasının değişmesi gerektiğini söyledi. Köse, "Seçimlerden önce yapmış olduğumuz kırsal mahalle ziyaretlerinde, başta muhtarlarımız olmak üzere siyasi görüşü fark etmeksizin tüm vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetler artarak devam etmektedir. Neredeyse tüm vatandaşlarımız bu yasadan şikayetçi" diye konuştu.

Siyaset 26.06.2019, 13:30 ABONE OL: google news
Köse: Yerel yönetimler yasası değişmeli

Köse, “Allah’a şükürler olsun ki seçimleri geride bıraktık. Umarız seçimler zamanında yapılır. Bir takım siyasi ikballer uğruna erken seçilme gidilerek Milletimize haksızlık edilmez. Kazanan Belediye Başkanlarının tümünü tebrik ediyoruz. Umarız halka hizmet ediyoruz diyerek belediyeleri borç batağına, yolsuzluğa ve rüşvete sürüklemezler. Hayırlı hizmetler yapmalarını temenni ediyoruz. Ülke olarak pek çok şeyi geride bıraktık ve çok şey değişti. Ama yerel yönetimler yasasından doğan zafiyetlere rağmen yerel yönetimler yasası değişmedi. Bu kürsüden defalarca yerel yönetimler yasasının değişmesi gerektiğini söyledik. Çünkü, seçimlerden önce yapmış olduğumuz kırsal mahalle ziyaretlerinde, başta muhtarlarımız olmak üzere siyasi görüşü fark etmeksizin tüm vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetler artarak devam etmektedir. Neredeyse tüm Vatandaşlarımız bu yasadan şikayetçi. Zira, yeni yasayla büyükşehir sınırlarına dahil edilen ve mahalle statüsüne dönüştürülen köylerde yaşayanlar; içme suyu, atık su gideri, alt yapı yatırımları ve benzerleri için metropol alandaki fiyatlar düzeyine ulaşarak gittikçe daha ağır maliyetli bir yaşama mahkum edilmiştir” dedi. 

"Köy kültürü yok olmaya başladı": Köse, “Basiretsizce hazırlanan “Büyükşehir Yasası” kent-kır ayrımını ortadan kaldırarak genişleyen belediyenin hizmet alanının büyük bir kısmını, yerleşim bölgesi olmayan, tarım arazileri, meralar, orman alanları ve ekolojik hassasiyeti bulunan bölgeler oluşturmuştur. Bu sebeple kırsalın planlaması, temel olarak tarımsal üretimin planlamasını da beraberinde taşıması gerektiği için imar mevzuatı ve planlama pratiği yetersiz ve belirsiz kalmıştır. Bu sıkıntıyı, Fevziçakmak ve Yeşiltepe gibi imar sorunu yaşayan mahallelerimizde görebiliyoruz. Zaten göç en büyük problemimizken, bu yasa ile üretim kaynakları sınırlanan, yaşam biçimine müdahale edilen kırsaldaki vatandaşlarımız, kentlerde daha zor koşullarda yaşamak, iş bulmak ve barınmak zorunda kalmıştır. En önemlisi de köy kültürü yok olmaya başlamış, imece geleneği yerine, parasal hizmet karşılığı yer almaya başlamıştır. Ülkemizin coğrafi, demografik ve kültürel özellikleri dikkate alınarak hazırlanacak olan bir yerel yönetim reformu oldukça elzemdir. Yereldeki farklılıkları görmeyen, özgünlüklerini göz ardı eden ve kırsal yaşamın kendine özgü niteliklerini, değerlerini aşındıran bu yasanın yeni dönemde yürürlükten kaldırılmasını istiyoruz. Bunun yerine coğrafi, demografik ve kültürel özellikleri dikkate alınarak hazırlanacak olan bir yerel yönetim politikasının hazırlanmasını bekliyoruz” 

Yorumlar (0)
banner914
5
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 07 Mart 2021
İmsak 05:54
Güneş 07:17
Öğle 13:14
İkindi 16:27
Akşam 19:02
Yatsı 20:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@