alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

MHP'li Sazak'tan Bakan Pakdemirli'ye soru önergesi

Milliyetçi Hareket Partisi Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, şeker pancarı çiftçilerinin sorunlarını TBMM gündemine taşıyarak soru önergesi sundu.

Siyaset 14.01.2022, 12:01 15.01.2022, 15:49 ABONE OL: google news
MHP'li Sazak'tan Bakan Pakdemirli'ye soru önergesi

Daha önce gübre fiyatlarında yaşanan artışları da TBMM gündemine taşıyan ve Eskişehirli çiftçilerin dertleri ile yakından ilgilenen Milletvekili Sazak, şeker pancarı çiftçilerinin kendisine sunduğu sorunları yazılı olarak yanıtlaması amacıyla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iletti. TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde Covid-19 salgın döneminde şeker pancarının stratejik öneminin bir kez daha anlaşıldığına dikkat çeken MHP’li Sazak "İstihdam ve tarıma dayalı sanayide büyük öneme sahip olan şeker pancarı ülkemizde üretilen en önemli tarımsal ürünlerdendir" dedi. 

Bu kapsamda Milletvekili Sazak’ın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye cevaplanması için yönelttiği sorular şu şekilde:

  • Bakanlığınız tarafından şeker pancarının ekimine yönelik sağlanan destekler ve verilen teşvikler nelerdir?
  • Buğday, arpa ve yulaf gibi tahıllara sağlanan kilo bazlı destekler şeker pancarı çiftçilerine de sağlanacak mıdır?
  • 2021-2022 şeker pancarı üretim döneminde olumsuz iklim koşulları neticesinde çiftlerimizin tutturamadığı kotalara yönelik uygulanan cezai işlemlerin iptal edilmesi planlanmakta mıdır?
  • Çiftçilerimizin mağdur edilmemesi amacıyla şeker pancarı fiyatlarının pancar ekim sezonundan önce duyurulmasına yönelik bir çalışma mevcut mudur?
  • Gübre fiyatlarının yükselmesi, enerji girdi maliyetlerinin artması ve gözlenen enflasyonu da göz önünde bulundurularak açıklanan şeker pancarı fiyatı (420 TL/ton) mevcut piyasa şartlarına göre güncellenecek midir? 
Kaynak: www.eskisehirekspres.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@