alexa

banner912

banner766

MİLLETVEKİLİ SÜLLÜ'DEN ALPU İÇİN SORU ÖNERGESİ

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Alpu Belediye Başkanı Rafet Demirtaş ve Alpu Kaymakam’ı Ömer Özbay arasından yaşanan olayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiği yazılı soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı.

Siyaset 15.03.2019, 13:02 ABONE OL: google news
MİLLETVEKİLİ SÜLLÜ'DEN ALPU İÇİN SORU ÖNERGESİ

13 Mart 2019 Çarşamba günü, Eskişehir Alpu Kaymakam’ı Ömer Özbay ve Alpu Belediye Başkanı Rafet Demirtaş arasında yaşanan tartışma sonrasında Kaymakam Özbay’ın aynı gece Niğde Altunhisar Kaymakamlığı’na tayinin gerçekleşmesinin seçim öncesi son derece düşündürücü olduğunu belirten Süllü, konuyu yazılı soru önergesi ile İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

“Alpu ilçemizde yaşanan ve kamuoyuna yansıyan,  AK Partili belediye başkanının ilçenin mülki idari amirine uyguladığı baskı ve yaşananlar bürokratlar üzerindeki siyasi baskının ülkemizde geldiği durumun sadece tek bir örneğidir. Yerel seçimler öncesi, vatandaşa para dağıtıldığı ile ilgili dolaşan söylentiler ile kamuda çalışanlar üzerindeki siyasal baskılar, kamu vicdanını ve seçim demokrasisini derinden yaralamaktadır. Halkımızın konu ile ilgili bilgilenmesi için olayın tüm ayrıntıları ile açıklanması gerekmektedir.” diyen Süllü, önergesinde şu soruları yazılı olarak cevaplanması isteğiyle İç İşleri Bakanı’na yöneltti:

  1. Eskişehir Alpu Kaymakam’ı Sayın Ömer Özbay’ın İç İşleri Bakanlığı’nın onayı ile gerçekleşen ani görev yeri değişikliğinin sebebi nedir? 
  2. Eskişehir Alpu Belediye Başkanı Sayın Rafet Demirtaş’ın kaymakamın görev yeri değişikliğinin gerçekleşmesinde rolü var mıdır? Yok ise Sayın Kaymakamın görev yeri değişikliği sonrası Sayın Belediye Başkanı’nın “Devlet Gereğini Yaptı” açıklaması ne anlama gelmektedir?
  3. Bir belediye başkanı,  Kaymakamlığa ait Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın bütçesini istediği gibi kullanabilme yetkisine ve isteği gerçekleşmemesi durumunda devlet memuru için görev yeri değişikliği isteme hakkına sahip midir?
Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:41
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:07
Yatsı 21:41

Gelişmelerden Haberdar Olun

@