alexa

Odunpazarı'ndaki içkili yerler kararına karşı iptal davası

Eskişehir'de Odunpazarı'ndaki bazı bölgeler için planlanan içkili mekanlar ruhsatına sert tepki gösteren AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanlığı, belediye meclisinde oy çokluğu ile alınan kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için Eskişehir İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Siyaset 25.11.2020, 12:39 26.11.2020, 15:03 ABONE OL: google news
Odunpazarı'ndaki içkili yerler kararına karşı iptal davası

Eskişehir Vergi Mahkemesi önünde açıklamalarda bulunan AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Acar, Odunpazarı Belediye Meclisi'nde oy çokluğu ile alınan içkili mekanlar kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için Eskişehir İdare Mahkemesi’ne dava açtıklarını söyledi. 

"Belediye Kanunu’nun 30. Maddesine göre 'toplulaştırma' yani bu mekânların belli bir bölgeye toplaması gerekirken Odunpazarı ilçemizin çeşitli yerlerine dağıtılmasına karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Anayasa’nın 58. Maddesine göre, 'Devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar vb. kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır' ibaresi yer alırken Odunpazarı Belediyesi almış olduğu meclis kararı ile Anayasa’nın bu hükmüne de aykırı davranmaktadır." diyen Acar şöyle konuştu;

"İşyeri Açma Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine göre Odunpazarı Belediye Meclisi, Mülki İdare Amiri’nin (İlçelerde Kaymakamlığın) olumlu görüşü doğrultusunda, bu kararı alması gerekirken; Kaymakamlığın olumsuz görüşüne rağmen alınan bu karar ne yazık ki hukuka aykırıdır.

Yine CHP’li meclis üyeleri tarafından kabul edilen meclis kararı toplum sağlığı ve genel kamu güvenliği açısından hukuka aykırıdır. Ayrıca belirlenen yerlerin resmi ve özel okul binaları, öğrenci yurtları, anaokullar, hükümet binaları gibi yerlere yakınlığı yönetmelik gereğince dikkate alınmadan tespit edilmesi, genel güvenlik düzenin ve asayişin korunmasına engel oluşturan bölgelerde belirlenmesi de Meclis Kararı’nın hukuka aykırı olduğunu göstermektedir.  

Son olarak da kamu yararı önceliğine dayanmayan bu karar, Odunpazarı ilçesinde yaşayan vatandaşlarımızca da tepkiyle karşılanmıştır. Bizler millet iradesinin her türlü güçten üstün olduğunu savunan Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın Odunpazarı’ndaki ve Eskişehir’deki temsilcileri olarak, alınan her kararın milletimizin menfaati doğrultusunda olması gerektiğine inanmaktayız. 

Şehrimizdeki sivil toplum kuruluşlarının, siyasi partilerin, sendikaların ve vatandaşlarımızın tepkilerini görmezden gelmek halkçı olduğunu savunan bir siyasi anlayışın temsilcileri açısından tezatlık oluşturmaktadır. Eskişehirli vatandaşlarımızın görüşlerini de dikkate alarak AK Parti Odunpazarı Meclis Grubu adına AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanlığı olarak Odunpazarı Belediye Meclisi’nin CHP’li meclis üyeleri tarafından oy çokluğu ile alınan kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için Eskişehir İdare Mahkemesi’ne dava açmış bulunmaktayız. İnanıyoruz ki mahkemeler, milletimizin vicdanı olacaktır"

AK Parti grubunun açıklaması ve mahkeme başvurusuna MHP Odunpazarı İlçe Başkanı Mustafa Komar da katılımıyla destek verdi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Ocak 2021
İmsak 06:41
Güneş 08:09
Öğle 13:14
İkindi 15:46
Akşam 18:09
Yatsı 19:31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@