alexa

banner912

banner766

Saadet Partisi: URAYSİM mali yük olmaktan ileriye gidemeyecek

Saadet Partisi Eskişehir İl Ekonomik İşler Başkanı Ramazan Kocaoğlu, URAYSİM projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kocaoğlu, "Projenin yürütmesinin durdurulması istemiyle mahkemeye verenlerin gerekçesi tarım alanları iken bizim eleştirimizin gerekçesini tarım alanları ile sınırlamıyoruz. Bu proje mali yük olmaktan ileriye gidemeyecektir" dedi.

Siyaset 04.03.2021, 15:24 04.03.2021, 18:07 ABONE OL: google news
Saadet Partisi: URAYSİM mali yük olmaktan ileriye gidemeyecek

Kocaoğlu "Bilindiği üzere 2009 yılından beri ülke gündeminde olan URAYSİM (Ulusal Raylı Sistemler Test Ve Araştırma Merkezi Projesi)  ile alakalı gündemdeki gelişmeleri üzülerek takip ediyoruz. Saadet Partisi olarak milli ve yerli olan bütün projelere sonuna kadar destek veriyoruz. Çünkü ülke ekonomisinin ancak bu şekilde ayağa kalkabileceğine inanıyoruz. Ancak geldiğimiz nokta itibari ile AKP hükümetinin 10bin km yüksek hızlı tren yolu, 4 bin kilometre konvansiyonel hat olmak üzere toplam 25 bin 940 kilometre demiryolu hayali ve buna mukabil 180 adet yüksek hızlı tren seti, 300 adet lokomotif, 120 adet Elektrikli lokomotif EMU, 24 adet Dizel lokomotif DMU, 8000 adet vagon ile birlikte en az yüzde 51 yerli ve milli metrolarımız, tramvaylarımız, hafif metrolarımız, monoraylarımız ,hızlı tren setlerimiz ve hatta manyetik ve yatar gövdeli trenlerimiz olacaktı. Ve bu kadar demiryolu atılımına paralel olarak URAYSİM projesi yapılacaktı. Maalesef bunların büyük bir çoğunluğu hala başlamamışken, başlayan projelerin de 2023 yılı hedeflerine yetişmesinin mümkün olmayacağı aşikardır. Tıpkı yerli otomobilimiz ve yerli uçağımız gibi az önce bahsettiğimiz demiryolu atılımlarının da yetişmesi maalesef imkansızdır. 2023 yılının gelmeyeceğini zannettiler ama ona da 2 yıl kaldı" dedi.

"Üretemediğimiz raylı sistem araçlarının testlerini nasıl yapacağız?"

Kocaoğlu "Projenin yürütmesinin durdurulması istemiyle mahkemeye verenlerin gerekçesi tarım alanları iken bizim eleştirimizin gerekçesini tarım alanları ile sınırlamıyoruz. Az önce belirttiğimiz projeler gerçekten hayata geçmeden bu proje mali yük olmaktan ileriye gidemeyecektir. AKP hükümeti her zaman olduğu gibi parayı yine betana gömüp idari binaları yapıp çürümeye terk etmiştir. Bahsedilen demiryolu yatırımları gerçekleştirilmeden URAYSİM Projesi ve yapılan idari binalar nasıl işlevsellik kazanacaktır? Her yıl bütçesi fazla veren faizini sıfırlamış, kendi milli yerli yüksek hızlı trenini yapan ülkeler dahi böyle bir test merkezi kurmazken biz üretemediğimiz raylı sistem  araçlarının testlerini nasıl yapacağız. Eskişehir'de yaşayıpta demiryolunun ekmeğini yemeyen insan çok azdır.Bütün Eskişehirli'ler gibi bizde şehrimizin kalkınmasını, özellikle demiryolunun yerli ve milli olarak ilerlemesini canı gönülden istiyoruz. Ancak, insanlara hayal satanlara yolun sonu gözüktü. Vefatının 10. yıldönümünde rahmetli Erbakan  Hocamızı bir kez daha yad ederek O'nun dediği gibi önce ağır sanayi hamleleri ile milli ve yerli kalkınma için gerekli atılımlar en kısa zamanda gerçekleştirilmeli her türlü israftan kaçınılmalıdır. Akabinde URAYSİM gibi projeler hayata hızla geçirilmelidir. Saadet Partisi Eskişehir İl Başkanlığı olarak Eskişehir'imize katkı sağlayacak tüm projelerin destekçisi ve takipçisi olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

Yorumlar (2)
unknow 2 ay önce
gerçekten çok güzel ve haklı açıklamalar olmuş. Böyle yanlışlara karşı duruşunuz takdir edilesi
Burhan uslu 2 ay önce
Sırf muhalefet olsun diye yapılmış bir konuşma. Şu anda yurt dışında yapılan zorunlu testler tesis bitince burada yapılacak. Ayrıca yurt dışından işte alacak artı ben akpli değilim ömrümde vermedim. Ama bu yaptığınız Eskişehire ve Türkiyeye büyük yanlış. Şunu anladım vatana ihanet dağda askerimize kurşun sokmakla sınırlı değilmiş. ..Anlayana. ..
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Nisan 2021
İmsak 04:39
Güneş 06:09
Öğle 13:02
İkindi 16:46
Akşam 19:46
Yatsı 21:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@