alexa

banner912

banner766

'Sahip olduğumuz her şeyi cumhuriyetimize borçluyuz'

26 Ekim 1933’de Köy Kanunu’nda yapılan değişiklikle Türk kadınına muhtar ve ihtiyar heyetine seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıldönümünde, Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Eskişehirli kadın muhtar ve belediye meclis üyeleri ile buluştu.

Siyaset 27.10.2020, 12:24 28.10.2020, 15:24 ABONE OL: google news
'Sahip olduğumuz her şeyi cumhuriyetimize borçluyuz'

Dr. Jale Nur Süllü, pek çok ülkede kadınların, seçme ve seçilme hakkını, uzun mücadeleler sonucunda Türkiye’den yıllar sonra elde ettiği düşünüldüğünde, Cumhuriyet henüz 7 yaşındayken Aydın Demircidere’de seçilen ilk kadın Muhtar Gül Esin’in, önemli bir rol model olduğunu ve Türk kadınına bu hakkı sağlayan Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile dava arkadaşlarını saygı ve minnetle andıklarını söyledi.

“Biz kadınlar, bugün sahip olduğumuz her şeyi Cumhuriyetimize borçluyuz” diyen Jale Nur Süllü, bu borcu ödeyebilmek için kadınların, Atatürk’ün ilkeleri doğrultusunda toplumsal, ekonomik yaşamın her alanında ve karar mekanizmalarında yer alması gerektiğine değindi. Güçlü bir demokrasinin tesis edilmesinde kadınların önemine de dikkat çeken Süllü, Eskişehir’de kadın muhtar ve belediye meclis üye sayısının azımsanamayacağını; ancak, artması gerektiğini söyledi. 

“Siyasette daha çok sayıda kadının yer alabilmesi için, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısı ile hazırlanan Siyasi Partiler Kanunu değişikliği teklifini, şehrimizin seçilmiş̧ kadınlarına anlattık.” diyen Süllü, ayrıca, Sayın Kılıçdaroğlu’nun muhtarların sorunlarını çözerek daha etkin hareket etmelerini sağlayacak Muhtarlık Yasası teklifinin ayrıntılarını da muhtarlara aktardı. Muhtar ve meclis üyelerinin de söz aldığı, kadınların bir arada olmasının önemine değinilen buluşmada, küresel salgın, sorunlar, kadına yönelik şiddet ve güncel konular üzerine sohbet edildi. 

Toplantıya katılanlara günün anısına Atatürk imzalı rozet hediye eden Süllü, Eskişehir’in ilçeler de dahil tüm mahallerdeki kadın muhtarları ve siyasi parti ayırmadan tüm kadın belediye meclis üyelerini davet ettiğini söyledi. Jale Nur Süllü, kadın sorunlarının siyaset üstü olduğunu ve dayanışmanın, sorunların çözümünde önemli rol oynadığını belirterek katılanlara teşekkür etti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@