alexa

banner912

banner766

SGK İl Müdürlüğü'ne 'Gürlife' tepkisi

İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Mehmet Ektaş, kapanma noktasına gelen Özel Gürlife Hastanesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “SGK’nın talebe olumlu ya da olumsuz hiçbir cevap vermemesi, cevap vermeyerek talebi zımnen ret etmesine rağmen ret nedenlerini açıklamaması, kamuoyunda kuşkulara ve farklı yorumlara neden olmuştur” dedi.

Siyaset 31.05.2019, 15:13 ABONE OL: google news
SGK İl Müdürlüğü'ne 'Gürlife' tepkisi

Ektaş, “Her ne kadar, sağlık hizmetleri Devletin temel görevlerinden olup sadece Kamu eliyle sürdürülmesi gerekse de, bugün izlenen “ticari”  anlayış çerçevesinde özel hastane sayısının artmasının hizmet rekabetini, rekabetin de hizmette kaliteyi yükselteceği, hizmet bedellerini ise aşağılara çekeceği beklenmektedir. Geçen yıl hizmete açılan Özel Gürlife hastanesinin, yatak sayısı bakımından İlimizin en büyük özel hastanesi olduğu, A sınıfında yer aldığı ve son Bakanlık denetiminde de 94 puan aldığı bilinmektedir. Bu hastanenin hizmete başlamasıyla bir çok doktor, hemşire,hasta bakıcı ve hizmetliye ekmek kapısı açılmıştı. Hastanenin SGK ile anlaşıp tam kapasite çalışması ile yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlaması bekleniyordu.Özel Hastanelerin en önemli gelir kalemi, SGK ile yaptıkları sözleşme kapsamında Sosyal Güvenlik Şemsiyesi altında yer alan sigortalılara verdikleri hizmet bedellerinden oluşmaktadır” dedi. 

"Birçok eve ateş düşecek": Hastane yönetimi ile SGK arasında geçen süreci değerlendiren Ektaş, “Hastane, bundan 11.5 ay önce SGK’ya sözleşme için başvurmuş, ancak bu güne kadar hiçbir cevap alamamış, sözleşme imzalanmamıştır. Mevzuatında tanımlanmış ölçülebilir koşulları taşımayan hastanelerle sözleşme imzalamaması SGK’nın hem görevi hem de sorumluluğudur. Ancak SGK, neden sözleşme imzalanmadığı konusunda bugüne kadar hiçbir somut gerekçe bildirmemiştir. Bu şartlar altında işletme giderlerini karşılaması imkansız olan hastane yönetimi, hastaneyi kapatma kararı almış ve çalışanlarına 1 ay içinde toplu işten çıkarma yapacağını tebliğ etmiştir. Bu kararın uygulamaya konulması halinde İlimizdeki işsizler ordusuna yeni katılımlar sağlanacak ve birçok eve ateş düşecektir. Hastane yönetimince, kamuoyuna yapılan açıklamalarda, sözleşme için mevzuatta tanımlanan tüm koşulların taşındığı iddia edilmektedir. SGK’nın talebe olumlu ya da olumsuz hiçbir cevap vermemesi, cevap vermeyerek talebi zımnen ret etmesine rağmen ret nedenlerini açıklamaması, kamuoyunda kuşkulara ve farklı yorumlara neden olmuş, oluşturulan haksız rekabetle özel sağlık hizmeti veren birilerine daha geniş bir alan mı yaratılmak isteniyor? sorusuna meydan vermiştir. Konu, Eskişehir gündeminde bu bağlamda değerlendirilmekte ve tartışılmaktadır. SGK tarafından günlerdir açıklama yapılmaması da, bu endişeyi güçlendirmektedir. SSK İl Müdürlüğü yetkililerini, Gürlife ile sözleşme imzalanmamasının gerekçelerini bir an önce açıklamaya ve oluşan kuşkuları ortadan kaldırmaya davet ediyoruz” 

Yorumlar (2)
Eses2626 2 yıl önce
Sayın baskanım Eskişehir için buyuk bir kayıp ivedi bir sekilde ak parti iyi parti chp il ilçe başkanları bir araya gelip iltişare etmelidirler tum siyasiler taşın altına elini koymalıdır.
Eskişehir 2 yıl önce
Sayın baskanım Eskişehir için buyuk bir kayıp ivedi bir sekilde ak parti iyi parti chp il ilçe başkanları bir araya gelip iltişare etmelidirler tum siyasiler taşın altına elini koymalıdır.Eskişehir için buyuk kayıp ve istihdama buyuk balta vurulmuş olur
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@