alexa

banner912

banner766

Süllü: Beceriksizliğin faturası emekçiye ödetilemez

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen ‘İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında’ torba kanun ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere, DİSK, TÜRKİŞ ve HAKİŞ Eskişehir Temsilciliklerini ziyaret etti.

Siyaset 08.11.2020, 12:20 10.11.2020, 13:13 ABONE OL: google news
Süllü: Beceriksizliğin faturası emekçiye ödetilemez

Jale Nur Süllü, sendika temsilcileri ziyaretinde, işçi konfederasyonlarının, “ücretli kölelik sistemi” olarak nitelendirerek ortak tavırla karşı çıktığı maddelerle işçilerin, 84 yıllık kazanımlarının ellerinden alınmaya çalışıldığını; gelecek güvencelerinin yok edilmek istendiğini söyleyerek emekçi haklarının korunmasında, ortak mücadelenin önemine değindi.  

“İŞÇİNİN GELECEK GÜVENCESİ YOK EDİLİYOR”: Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Eskişehir Bölge Temsilcisi Orhan Demir ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu Eskişehir Başkanı Ayşegül Durur ve sendika temsilcileri ile bir araya gelen Süllü, yasadaki maddelerle işçilerin, Anayasal haklarının gasp edildiğini söyledi.  Süllü, “Belirli süreli iş sözleşmesinin ve 25 yaş altı ve 50 yaş üstü için 2 yıl süreli yapılmasının önünü açan düzenleme, kıdem ve ihbar hakkını yok edecek. 10 günden az çalıştırılan 25 yaş altındakilerde, işverence emeklilik priminin ödenmediği süre, emekliliğine yansımayacak işçi için, büyük bir hak kaybına yol açacak. Emeklilikte Yaşa Takılanlardan sonra, Emeklilikte Prime Takılan binlerce emekçi olacak. Bu bir hak gaspıdır ve kabul edilemez” dedi.

“DERDİMİZİ ANLATMAKTAN USANDIK AMA DİNLEYEN YOK”: İşçinin katlanarak büyüyen dertlerini merkezi yönetimin dinlemediğine dikkat çeken Dr. Jale Nur Süllü, “Sendika temsilcilerimiz ve işçilerimiz feryat ediyor. ‘Derdimizi anlatmaktan usandık ama dinleyen yok’ diyen emekçilerimiz, aldıkları düşük ücretle zaten, geçinemiyor. Asgari ücretin vergi dışı bırakılması, işçi haklarında iyileştirme yapılması gerekirken, işlerinden olma korkusuyla sendikasız çalışmaya mahkûm edilecekleri, toplu sözleşme hakkından yoksun kalacakları, dolayısıyla emeklerinin daha rahat sömürülebileceği bir düzen yaratılmak isteniyor. Sendika temsilcilerimizin talebi, yasaların tanıdığı haklarından geri adım atılmadan tüm işçiler için, insanca bir yaşam ve adalet. “dedi.

EMEKÇİ HAKKI SİYASET ÜSTÜDÜR: Emekçilerin haklarının, siyaset üstü olduğunu söyleyerek işçi konfederasyonlarının ortak paydada bir araya gelmesinin önemine vurgu yapan Süllü, “İşçinin güvencesinin, çocuklarının geleceğinin çalındığı, adaletsiz düzenlemelere karşı çıkan sendikalarımızın haklı mücadelesinin yanındayız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu yasa teklifinin geri çekilmesi için günlerdir mücadele veriyoruz. Bu adaletsizliğe karşı sesimizi daha gür çıkartacağız. Ne ezen, ne ezilen, insanca, hakça bir düzen diyerek verdiğimiz emek hakkı mücadelesinde, saray rejiminin beceriksizliğini, istihdam yaratma aldatmacası ile işçinin sırtına yüklemesini, kabul edecek değiliz.” dedi.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@