Eskişehir’in ilçesinde sel sonrası yol ulaşıma kapandı Eskişehir’in ilçesinde sel sonrası yol ulaşıma kapandı

Recep Taşel, yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi;
“Bugün; parçalanmış, dört bir yanı işgale uğramış olan yurdumuzun ulusal kurtuluşu için verilen mücadelenin, müdafaa-i hukuk cemiyetlerinin, milli kurtuluş için toplanan kongrelerin amacına ulaşması yolundaki en önemli gündür. Bugün yurdunun işgale uğramasını kabullenmeyenlerin, işgalcilere karşı yaptıkları direnişin ve ulusal egemenliğin günüdür. 23 Nisan 1920’de, Emperyalizmin işgaline uğrayan Türk Milletinin sesi olan Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının öncülüğünde, Anadolu’nun hemen her bölgesinden gelen halk tarafından seçilmiş temsilcilerle açılmıştır. Meclisin açılmasıyla birlikte yeni kurulacak devletin rejiminin ve demokratik yönetim biçiminin temelleri de atılmıştır. Ulusal egemenlik bu mecliste kendisini kanıtlamış, bu topraklarda Meclisin üzerinde hiçbir güç olmadığını tüm dünyaya haykırmıştır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Amasya Genelgesi'nde ‘Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ der. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 103 yıl önce işte bu azim ve kararlılığın nişanesi olarak bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur. ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyerek çıkılan bu hürriyet kavgasında, Büyük Millet Meclisi işgal kuvvetlerinin ve onların yerli işbirlikçilerinin tüm baskı ve zulmüne rağmen açılmış, mağdur Anadolu topraklarının solan umutlarını yeşertmiştir.”


Taşel, “Günümüzde demokrasi karşıtlarının itibarsızlaştırmaya çalıştığı Türkiye Büyük Millet Meclisi, milletimizin tam bağımsızlık ve demokrasi hasretinin buluştuğu kutlu çatının adıdır. Hiç kimsenin bir diğerinden üstün olmadığı, yurttaşları arasında hiçbir ayrım gözetmeyen, herkesin kayıtsız şartsız eşit haklara sahip olduğu bir Gazi Meclisimiz vardır. Mustafa Kemal Atatürk, aynı zamanda 23 Nisan'ı Türk çocuklarıyla birlikte tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Evlatlarımıza demokrasiyi miras bırakmak da Cumhuriyet'in bugünkü temsilcileri olarak bizlere nasip olacaktır. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti'ni demokratik standartları gelişmiş, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak, çağdaş uygarlığın ötesine taşıyacak olanlar da şüphesiz genç nesillerimizdir. Kendilerinden beklentimiz, gerçek birer vatansever olmalarıdır. Saray hükümetinin karanlığına mahkûm olan güzel ülkemiz, ancak gerçek vatanseverlerin elinde aydınlığa ulaşacaktır” diye konuştu.

CHP’li Recep Taşel, “Kuruluş ve kurtuluşun partisinin temsilcisi olarak tekrar hatırlatmakta yarar görüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin asla ödün vermeyeceği iki temel kırmızı çizgisi vardır. Birincisi vatan toprağı diğeri de bayrağımızdır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı ve Ramazan Bayramımızı kutluyor, Ulu Önderimiz, Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm Millî Mücadele Kahramanlarımızı minnetle anıyoruz! Terörle mücadelede şehit düşen güvenlik güçlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz” şeklinde konuştu.