alexa

banner912

banner766

ESOGÜ'de Teknoloji ve İnovasyon Merkezi açıldı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ)’nde sektörle işbirliği içinde tematik çalışma yapan araştırmacılara altyapı oluşturmak amacıyla kurulan Teknoloji ve İnovasyon Merkezi (TİM)’nin açılışı yapıldı.

Teknoloji 22.04.2021, 15:05 22.04.2021, 23:01 ABONE OL: google news
ESOGÜ'de Teknoloji ve İnovasyon Merkezi açıldı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ)’nde sektörle işbirliği içinde tematik çalışma yapan araştırmacılara altyapı oluşturmak amacıyla kurulan Teknoloji ve İnovasyon Merkezi (TİM)’nin açılışı ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Arslantaş, Prof. Dr. Kamil Çolak ve Prof. Dr. Rifat Edizkan, Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güler ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ile öğretim üyelerinin katılımlarıyla yapıldı. Açılışın ardından topluca merkez gezilirken ESOGÜ-TİM Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yazıcı, Rektör Prof. Dr. Kemal Şenocak ve beraberindekilere merkezde yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.     

Yapılan açıklamada "ESOGÜ-TİM’de sektördeki kuruluşların ihtiyacı doğrultusunda çalışmaların ön plana çıktığı,  özellikle sektörün dijital dönüşüm ve verimlilik artışı için ihtiyacı olan nitelikli Ar-Ge çalışmaları konusunda önemli destekler verildiği belirtildi. ESOGÜ-TİM’de sektör işbirliklerinde özkaynaklar yanı sıra TÜBİTAK, Avrupa Birliği, Kalkınma Ajansı vb. projelerde de çözümler oluşturulmaktadır. Endüstri 4.0, Tarım, Bilgi Güvenliği, Enerji gibi belli tematik alanlar başta olmak üzere, farklı disiplinlerde araştırmacıların ortak çalışmalar yürüttüğü merkezde, ağırlıklı sektör ile işbirliği içinde çalışılan projelerde sektör bütçesi dâhil 25 milyon TL üzerinde fona ulaşılmış bulunmaktadır. Merkez ilk yılın sonunda %90’ın üzerinde doluluk oranına ulaşmıştır. ESOGÜ-TİM’in temel hedeflerinden biri de merkezdeki araştırma laboratuvarlarının uluslararası tanınırlığının sağlanmasıdır. Bu bağlamda merkezde yer alan Akıllı Fabrika ve Robotik Laboratuvarı sektöre verdiği hizmetler nedeniyle Avrupa Dijital İnovasyon Topluluğu’na üye olarak kabul edilmiştir. ESOGÜ-TİM, sektör işbirliği ile mevcut proje kapasitesini daha da artırmayı ve yeni araştırma alanları oluşmasını da teşvik etmektedir. Merkez bu amaçla uluslararası ve sektör işbirliği içinde proje çalışması hedefleyen öğretim üyeleri için ön-kuluçka mahiyetinde ofis veya laboratuvar kullanım imkânı da sağlamaktadır" denildi. 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@