alexa

banner912

banner766

ESTÜ'den Mihalgazi'ye robotik kodlama eğitim merkezi

Öğrenci merkezli eğitim öğretim politikalarını başarılı bir biçimde hayata geçirmeye devam eden Eskişehir Teknik Üniversitesi, eğitim ve öğretimi üniversite sınırlarının dışına taşıyarak her kesimden insanın bu haktan yararlanmasına imkan sağlıyor. Üniversite son olarak Mihalgazi'den gelen öğrencilere robotik ve kodlama eğitimi vermeye başladı.

Teknoloji 21.11.2019, 18:56 ABONE OL: google news
ESTÜ'den Mihalgazi'ye robotik kodlama eğitim merkezi

Eskişehir Teknik Üniversitesi ile Mihalgazi Belediyesi ve Mihalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü Robotik ve Kodlama Atölyesi projesinde ilk adım atıldı.

Koordinatörlüğünü Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Görevlisi Hakkı Ulaş Ünal’ın yaptığı, TÜBİTAK tarafından desteklenen “Ben de Robotumu Kodluyorum” projesi kapsamında 18 Kasım 2019 Pazartesi günü itibarıyla Mihalgazi'de ortaöğretimde okuyan 11 öğrenci ile 13 öğretmene robotik ve kodlama eğitimi verilmeye başlandı.

Proje açılış toplantısına Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün, Mihalgazi Kaymakamı Mehmet Furkan Taşkıran, Mihalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Şahin, Eskişehir Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ömer Nezih Gerek, Dr. Öğr. Üyesi Hakkı Ulaş Ünal, Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Osman Parlaktuna ve Eğitim Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Celal Murat Kandemir’in yanı sıra ya, eğitim alacak öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, projenin açılış toplantısında kodlama eğitiminin önemine değinerek, “Hazırlık aşamalarının başladığı dönemden bu yana bizleri heyecanlandıran Robotik ve Kodlama Atölyesi Projesi’ni nihayet hayata geçiriyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Böyle önemli bir projede Mihalgazi ilçesinin de yer alması için tüm gücüyle çaba sarf eden bir belediye başkanına sahip olduğu için Mihalgazi İlçesi’nin çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak biz de kendimizi çok şanslı hissediyoruz; bu eğitime imkânlarımız dâhilinde katkı vermek bizim görevimizdir. Zira insana yatırım yapmak kadar değerli ve güzel bir başka şey daha olmadığı kanaatindeyim.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Proje Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Hakkı Ulaş Ünal tarafından proje tanım ve kapsamı hakkında bilgilendirme yapıldı. Prof. Dr. Osman Parlaktuna’nın “Robotlarda Algılama Süreçleri” adlı bir sunum gerçekleştirdiği toplantı konuklara ikram servis edilmesinin ardından sona erdi.

Proje kapsamında, Mihalgazi Anaokulu, İlkokulu, Ortaokulu, İmam Hatip Ortaokulu, Mihalgazi Halk Eğitim Merkezi, Mihalgazi Şehit Nuri Tavşanoğlu Anadolu Lisesi, Alpagut ilk ve ortaokullarından katılan  13 öğretmen ile 11 öğrenciye 29 Kasım 2019 tarihe kadar devam edecek olan iki haftalık eğitim dönemi boyunca Eskişehir Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından çeşitli bilimsel konular hakkında sunumlar yapacak.

Robotik ve kodlama eğitiminin tamamlanmasının ardından Mihalgazi ilçesine Robotik Kodlama Eğitim Merkezi kurulacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:47
Öğle 13:09
İkindi 17:03
Akşam 20:22
Yatsı 21:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@