alexa

banner912

banner766

Özçekim yaparken vefat edenler var

Teknoloji Bağımlılığı Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Özçekim yaparken düşüp vefat eden insanlar var" diye konuştu.

Teknoloji 27.11.2017, 15:08 09.01.2020, 04:56 ABONE OL: google news
Özçekim yaparken vefat edenler var

NTV.COM.TR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknoloji Bağımlılığı Kongresi'ndeki açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Teknoloji bağımlılığından kaynaklanan fiziki ve psikolojik sorunlar yeni ihtisas alanlarına dönüşmüş durumdadır. Japonya'da 1 milyondan fazla genç aşırı teknoloji bağımlılığı nedeniyle sosyal çekilme denen hastalıktan müzdarip.
  • Öğrencilerin cep telefonu internetle geçirdiği süre asgari 6 saat. Kitap, dergi ve diğer yayınlara ayırdığı süre 1 saati bulmuyor. Cep telefonu ile özçekim yaparken düşen kaza yapan sakatlanan vefat eden insanlara dair haberleri kimi zaman tebessüm ederek kimi zaman yüreğimiz parçalanarak takip ediyoruz.
  • Son model telefonu almak için suç işleyen kişilere rastlıyoruz. Dost meclislerindeki gönül sohbetlerinin yerini artık sosyal medya tartışmaları aldı. Mekke'de Beytullah'da, Medine'de Mescid-i Nebevi'de dahi insanlar, ibadet, kıraat ve tefekkürle meşgul olmak yerine telefonlarıyla vakit geçiriyorlar. Hayatımızı kolaylaştırması gereken teknoloji maalesef giderek bizi hayattan koparıyor.
  • Bu kötü gidişi eli kolu bağlı şekilde izleyemeyiz. Harekete geçmediğimiz her gün sıkıntı büyüyecektir. Sadece bugünümüz değil istikbalimiz tehlike altındadır. Tehlike çığ gibi üzerimize gelmektedir.
  • Gelecek için yapabileceklerimizin yollarını aramalıyız. Gençlerimizi anlayamazsak, onların ruh dünyasına giremezsek onlara ulaşamayız. Evlatlarımızla empati kuramazsak, onlarla ortak bir dil geliştiremezsek sorunlarının çözümü için doğru yöntemler de bulamayız.
  • Çocuklarımıza teknolojiyi bilinçli kullanmanın yollarını göstermeli, onun eğitimini vermeliyiz. Çocuklarımızı beyhude yere teknolojiden uzak tutmaya çalışmak yerine onlara teknolojiyi bilinçli kullanmanın yollarını göstermeli, onun eğitimini vermeliyiz. Annenin-babanın elinden telefonu, tableti bırakmadığı, televizyon başından ayrılmadığı bir evde çocuğa 'Teknolojiden uzak dur.' demek faydasız bir çaba olur.
  • Gerçek dünya ile sanal dünyayı ayıramayan çocukların zihni teknolojinin zararlarına daha açıktır. Teknoloji bağımlılığı çözülmez aşılmaz değildir tedavisi vardır.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 05:07
Güneş 06:32
Öğle 12:58
İkindi 16:29
Akşam 19:15
Yatsı 20:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@