Tepebaşı A.Ş. ile DİSK’e bağlı GENEL-İŞ (Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası) arasında gerçekleşen toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Tepebaşı Belediyesi hizmet binası avlusunda düzenlenen imza törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ve DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, GENEL-İŞ Sendikası Toplu Sözleşmeler Daire Başkanı Çetin Çalışkan, DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi ve GENEL-İŞ Şube Başkanı Günay Ayaz, belediye yöneticileri ve çalışanlar katıldı. Tepebaşı Belediyesi temizlik emekçilerinin oluşturduğu Eko Şov Ritim Grubu tarafından gerçekleştirilen konserin ardından törene geçildi.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu ve sendikalılar, Başkan Ataç’a daima emeğin ve emekçinin destekçisi olduğu için teşekkür ederek yeni sözleşmenin hayırlı olmasını temenni etti. Başkan Ataç da Tepebaşı Belediyesi’nde en yüce değerin her zaman emek olduğunu kaydederek, sözleşme ile sağlanan hak kazanımlarının çalışanlara hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Ataç, Çerkezoğlu ve Çalışkan, toplu iş sözleşmesini alkışlar eşliğinde imzaladı. Sözleşme, çalışanlar tarafından davul ve zurna çalınarak kutlandı.

Tepebaşı emekçisi için önemli kazanımlar

İmza altına alınan Toplu İş Sözleşmesi, 01/07/2022 ile 30/06/2024 tarihleri arasını kapsayacak ve sözleşmeden 1.630 personel yararlanacak. Sözleşme içeriğinde ücretlerde ve sosyal haklarda önemli artışların yanı sıra iş güvencesini de barındırıyor. Sözleşme kapsamında en düşük personel ücreti 7.674,43 TL olacak. Maaşlarda ortalama yüzde 56,14 oranında artırım sağlayan sözleşme kapsamında 6 aylık dönemlerde de maaş artışları, asgari ücret artışının üstünde belirlendi. 2023 yılının ilk altı ayı için asgari ücret artışına ilave yüzde 5, 2023 yılının ikinci yarısına yüzde 5, 2024 yılının ilk altı ayı için yine asgari ücret artışına ilave yüzde 5 artış yapıldı. Sözleşme ile personelin ek kazançları ortalama yüzde 137,46 oranında artırıldı. Yemek, yol, yakacak, çocuk parası, gıda yardımı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Ramazan ve Kurban Bayram yardımları, 1 Mayıs İşçi Bayramı yardımlarına yüzde 100’ü geçen oranda artışlar yapıldı. Personel çocuklarına verilen eğitim yardımlarında ise yüzde 189,04 oranında ortalama artış yapıldı.