Türkiye toplu ulaşımda devrim yapmaya hazırlanıyor. Özellikle yaşlıların toplu ulaşımlarda herhangi bir sorun yaşamaması amacıyla hayata geçirilecek 'Türkiye Kart' ile yaşlılar, Türkiye'nin her yerinde toplu taşımayla yolculuk yapabilecek.

Türkiye toplu ulaşımda tek kart modeli çalışmalarına hız verdi. Yaşlıların sorunsuz yolculuk yapabilmesi amacıyla devreye alınacak 'Türkiye Kart', 81 ilde geçerli olacak.

Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre; Türkiye ulaşım ve haberleşmede önümüzdeki 30 yılın planlamasını yaptı ve 197 milyar dolarlık yatırımı hayata geçirecek. Bu yatırım 1 trilyon dolarlık bir katma değer yaratırken 27 milyon kişiye de iş olanağı sağlayacak.

Ulaştırma Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Yunus Emre Ayözen, TBMM Yaşlılar Araştırma Komisyonu toplantısına katılıp bir sunum yaptı ve milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Aysözen'in sunumunda öne çıkanlar şöyle:

Bu listede siz de olabilirsiniz! Milyonlarca kişi var Bu listede siz de olabilirsiniz! Milyonlarca kişi var

Tek kart ile Türkiye

Yaşlılarımız başka karta gerek olmadan sadece Türkiye Kart Türkiye'nin her yerinde yolculuklarını gerçekleştirip toplu taşımdan yararlanabilecek.

Alzheimer hastaları için bileklik

Alzheimer gibi rahatsızlıkları olan bireyler için mobil uygulama ve çağrı merkeziyle entegre akıllı bileklik ve kart uygulamasını planlıyoruz.

Engelli yazılımı

Erişimi kısıtlı bireylerin birebir kullanabileceği herkes için hareketlilik uygulamasının yazılım çalışmalarına başladık. Bu anlamda yaşlı ve engelli bireylerimizin sosyal, ekonomik hayata katılımlarını arttırmak ve bağımsız hareketliliği arttırmaları için bu uygulama sayesinde kendileri rotalama yapma, engelli ve yaşlı hizmetlerine buradan ulaşabilme, canlı bağlantı sağlama gibi PttKart'la entegre bir uygulama çalışmasını sürdürüyoruz ve hatta bu uygulama sayesinde refakatçi uygulamasını da hizmete almış olacağız.