Eskişehirlilere 'sahte gözlük' uyarısı! Sağlığınızı bozabilir Eskişehirlilere 'sahte gözlük' uyarısı! Sağlığınızı bozabilir

Trafikte herhangi bir kaza durumu yaşandığında karşı tarafın hasarını karşılayan trafik sigortası, tüm taşıtlar için zorunlu bir sigorta türüdür. Yola çıktığınız anda karşılaşabileceğiniz tehlikelere karşı güvence sağlayan zorunlu trafik sigortası fiyatları, yönetmeliklere göre düzenlenmiş tavan fiyatlara göre belirlenir. Ödeme miktarını tavan fiyata göre belirleyen poliçe teklifleri araç sahibi tarafından detaylıca değerlendirilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatlarını Değiştiren Kriterler Nelerdir?

Trafik sigorta fiyatları aracın durumuna göre değişiklik gösterir ve farklı ücretlenmeye tabi tutulur. Trafik sigorta fiyatları aracın modeli, hasar geçmişi ve bulunduğu il dikkate alınarak ücretlendirilir. Ayrıca, araç sürücüleri poliçesini zamanında yenilenmezse sigortasız araç cezası uygulanarak trafik sigorta fiyatlarında artış olur. 
Yürürlükte yapılan yenilemeler doğrultusunda, poliçe primleri hesaplanırken basamak tarifeleri dikkate alınır. Toplamda 7 basamaktan oluşan sistem, sürücünün geçmiş sürecine göre sigorta seviyesinde risk payını belirler. İlk kez trafiğe çıkacak kişiler 4. basamaktan sigorta yaptırır. Eğer, araç sahibi 1.yılını hasarla kapatırsa 3. basamaktan, 2. yılını hasar ile kapatırsa 2. basamaktan ve 3. yılını hasarla kapatılırsa 3. basamaktan değerlendirilirken hasar yılı arttıkça sigorta tutarı da artar. Sigorta kapsamında hiç hasar almayan araçlar 1. yılında 5. basamaktan, 2. yılında 6. basamaktan ve 3. yılında 7. basamak dikkate alınırken hasarsız yıl arttıkça sigorta indirim oranları yükselir. Her yıl güncellenen otomobil trafik sigortası fiyatları titizlikle takip edilerek yasal uygulamalarla tedbirler alınır. Tüm bunlar ışığında, trafik sigortanızın durumunu e-devlet üzerinden hızlıca sorgulayabilirsiniz.

Ek Teminatlar Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatlarını Etkileyebilir mi? 

Zorunlu trafik sigortası fiyatları azami sınırları çizilen poliçelere göre sabitlenir. Zorunlu trafik sigortasına ek teminatlar eklenerek özelleştirilen ve kapsamı genişletilen sigorta türlerine tamamlayıcı trafik sigortası denir. Hasarsızlık kademeleri olan 4.5.6 ve 7. basamakta olup aktif araç kullanan 4-15 yaş aralığında otomobil ya da kamyonet sahibi kişiler bu sigortadan yararlanabilir. Ek teminatlarla güvence alanı genişletilen poliçeler doğru orantılı olarak araç trafik sigorta fiyatlarını yükseltir. Bu paket kapsamında tamamlayıcı çarpışma ve doğal afet poliçeleri olmak üzere iki ayrı alternatif sunulur. Ek teminatlar genel olarak; yangın, hırsızlık, ferdi kaza, çarpılma, deprem, sel, dolu, su baskını, fırtına gibi teminatlar içerir. İlgili sigorta poliçeniz ek limitleri kapsadığı sürece yaşanacak masrafları sigorta şirketi ödemekle sorumludur.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası fiyatının tutarlarını öncelikle 7 basamaklı araç durumuna göre belirlenen tarifeleri belirler. Devamında, araç sürücüsünün yaşı ve araç modeli önem arz eder. Ayrıca, sürücünün trafik sicilinde kaza ve farklı cezalar yer alıyorsa riskli olarak değerlendirilir. Diğer önemli bir nokta ise aracın modeli ve markası trafik sigorta fiyatlarını etkiler. Bu kapsamda, araç yaşı fazla ve düşük modele sahip araçların yüksek donanıma (ABS, ESR vb.) sahip olmaması ilgili aracın kaza yapma riskini arttırır. Bununla beraber, yaşadığınız yer trafik yoğunluğu ve kaza oranı fazla ise trafik sigorta fiyatlarını yukarı yönlü yükseltir. Trafikte kaza riskini arttıran tüm etmenler sigorta bedellerinde artışı gündeme getirir.

En Uygun Trafik Sigortası Fiyatları Sigortayeri’nde!

Zorunlu trafik sigortası fiyatları, sigorta şirketlerinin fiyatlandırma usullerine göre değişebilir. Tüm ihtimaller göz önüne alındığında en uygun trafik sigortası fiyatlarını alabilmek için çeşitli mutlaka sigorta şirketlerinin ayrıntılı tekliflerini incelemeniz önerilir. Sigortayeri, Türkiye'nin öncü sigorta şirketleri ile güçlü ilişkiler kurar. Sigortayeri, zorunlu trafik sigortası kapsamında ihtiyaçlarınızı karşılayacak teminatları ve en iyi araç trafik sigortası fiyatlarını teklif olarak almanıza aracılık yapar.

Trafik sigortası poliçenizde ana hatları ve teminatları istekleriniz neticesinde şekillendiren Sigortayeri'nde araç trafik sigortası fiyatları arasında rahatça değerlendirmesini yapabilirsiniz. En iyi fiyat teklifleri ile beraber kaliteli hizmeti size sunan Sigortayeri'ni hemen ziyaret ederek tüm sigorta taleplerinize karşılık bulabilirsiniz.