TÜRKAV Eskişehir Şubesi tarafından “Salı Söyleşileri” kapsamında edebiyat öğretmeni Yüksel Kayın’ın anlatımıyla Mehmet Akif Ersoy şiirlerinde "Sosyal Tema ve Başucu Sözleri" başlıklı söyleşi gerçekleştirildi.

Etkinlikle ilgili şu ifadelere yer verildi;

“İstiklal Marşımızın, Çanakkale Şehitleri ve Bülbül şiirleriyle tanıdığımız Mehmet Akif’i farklı bir açıdan tanıma fırsatı bulduk. TÜRKAV Eskişehir Şubesi Gün Sazak Salonunda gerçekleşen etkinliğimize katılan Türk Eğitim-Sen Eskişehir 1 No’lu Şube Başkanı Kamuran Arıkan’a Ülkütek Eskişehir Şube Başkanı Ramazan Çetin’e ülküdaşlarımıza ve üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Türk Edebiyatında Mehmet Akif ölçüsünde sosyo-ekonomik yapımızı bütün yönleriyle şiire aksettiren bir sanat adamımız daha yoktur. Âkif’in şiirlerindeki muhteva Cumhuriyet dönemi edebiyatımızda toplumcu yazarların çizmeye çalıştıkları sefalet tablolarından çok daha acı, çok daha içten ve bizden tablolardır.

Mehmet Âkif, Milli Marşımızın şairi olması hasebiyle herkes tarafından tanınıyor fakat diğer yönleri hep eksik kalıyor. Bu akşamki söyleşide Âkif’in sosyal yaralara değinişini “Küfe, Seyfi Baba, Mahalle Kahvesi, Meyhane, Kocakarı ve Ömer” şiirlerinden yola çıkarak tahlil ettik”

Eskişehir'de eğlence ve bilim atölyelerde buluşuyor Eskişehir'de eğlence ve bilim atölyelerde buluşuyor

'Sahipsiz olan memleketin batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır' başucu sözüyle söyleşi tamamlandı.

Söyleşi sonunda Türkav Eskişehir Şube Başkanı Hasan Çoban, Yüksel Kayın’a teşekkürlerini iletti"