Özellikle bölgedeki sağlık personelinin barınma, dinlenme, yemek ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak ve yıkılan acil ve afet yönetim merkezleri yerine kullanılmak üzere Türkiye’de örneği bulunmayan tır yola çıktı. Eskişehir’deki sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının pek çoğunun bölgedeki sağlık personeli için gıda ve kişisel hijyen ürünlerinin yanı sıra afet bölgesindeki hastalar için de ilaç, tıbbi malzeme ve diğer tıbbi ürünler de bulunuyor. 

Mobil sağlık acil durum ve afet organizasyon merkezi hem mobil komuta merkezi hem de mobil acil istasyonu olarak kullanılabilmekte. İnternet uydu bağlantılarının yanı sıra mutfak, elektrik, su, tuvalet, yatak ve dinlenme imkânları da bulunmakta. Aynı anda 15 sağlık personelinin birlikte çalışabileceği ve 6 sağlık personeli için dinlenme, barınma ve yemek ihtiyaçlarını karşılayabileceği mobil merkezde afet bölgesinde acil durum yönetimi ve arama kurtarma, sağlık personelinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak imkânlara sahip. 

Eskişehir'de gençlerden Avrupa Dayanışma Programına büyük ilgi Eskişehir'de gençlerden Avrupa Dayanışma Programına büyük ilgi

Mobil SAKOM tırını Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge ile yola çıkaran Eskişehir İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Veli Görkem Pala yaptığı açıklamada "Afet bölgesinde ve afet yönetiminde acil ve gerekli her türlü teknolojik ve fiziksel hazırlığı bulunan mobil SAKOM, Eskişehir’den bir sağlık personeli, iki teknik personel, bir ambulans ve bir destek aracı dualarla Yeni Hatay Stadyumu’nun çevresine konuşlanmak üzere yola çıktı" dedi.