Gerçekleşen etkinliğe, Demokrat Parti Eskişehir İl Başkanı Hüseyin Özcan, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP milletvekilleri ve çok sayıda Demokrat Partili vatandaşlar katılım gösterdi.

Eskişehir'de Kılıçdaroğlu'na destek yürüyüşü yapıldı Eskişehir'de Kılıçdaroğlu'na destek yürüyüşü yapıldı

Etkinlikte konuşan Gültekin Uysal “Şafak saydığımız şu sayılı günlerin arifesinde Eskişehir’imizde sizlerle beraberiz. Bir kavşağa doğru yaklaşıyoruz. Bir tarihi dönüm noktasına doğru hep beraber ilerliyoruz. İnşallah ülkemizi, devletimizi, milletimizi, vatandaşlarımızı hak ettikleriyle buluşturabilmek için gün sayıyoruz. Bu açıdan bu kutlu yolda yürüyenlere de selam olsun” dedi.

“Türkiye’de bir çarpık düzen var”

Uysal “Kıymetli hanımefendiler, aslında çok ıstıraplarımız var. Istıraplarımızın yol göstericiliğinde ama onlarla milletimize, devletimize, memleketimize dair de pek çok özlemimiz hayallerimiz var. İstiyoruz ki büyük liderimiz Demirel’in ifadesiyle, bu bereketli toprakların bedbaht insanları olarak yaşamayalım. İnsanlarımızı doğduğu topraklarda, alın terinin karşılığını alabildiği, huzur içerisinde, güven içerisinde yaşatabilelim. Evlatlarının geleceğinden sizler emin olasınız. Bu ülkede acıları yaşamayalım. Siyaset yapmanın da manası budur.  Meselemiz, sorumluluğumuz zor kılmak değildir, kolay kılmaktır ama Türkiye’de bir çarpık düzen var. 21 yıldır ‘devleti ele geçireceğiz’ diye yola çıkanların Türkiye’de unutmak istediğimiz o kara günleri, darbeleri bu ülkede yeniden nasıl yaşatır hale geldiğini gördük.  Bu milletin 85 milyonunun külfeti de nimeti de ortak paydada paylaşması gerekirken, birilerinin aslan payını aldığı, bir avuç azınlığın dışındaki vatandaşlarımıza da sırtlan payının düştüğü bir dönemin sonuna doğru geliyoruz” diye konuştu.

“Bunlar asrın lideri değil, asrın rüşvetçisi olur”

Milletin hakkını koruyacaklarını vurgulayan Gültekin Uysal, şunları söyledi;

“Son zamanlarda özellikle ortaya dökülmüş bir takım yolsuzluk iddiaları var. Son bir haftadır ortaya dökülmüş Ali Yeşildal diye, Tayyip beyin yakını biri çıkmış ‘Tayyip abi’ diye bahsediyor.  Anlattıkları, hepimizin bildiği sır mahiyetinde. Herkesin bildiği sır olur mu? Antalya’da havalimanı ihalesinden 1 milyon lira almış Tayyip abileri, bunu iddia ediyor, Yeşildal.  Bunun karşısında iktidar sahipleri çıkmış diyor ki, lideri. Ya olsa olsa bunlar asrın lideri değil, asrın rüşvetçisi olur, asrın soyguncusu olur bunlar.  Bunları da söyleyeceğiz. Neden? Milletin hak ve hukukunu korumak için. Milletin hak ve hukukunu korumayacaksak bu kürsülerde konuşmamızın, genel geçer laflar etmemizin hiçbir manası yok. O nedenle bunların hesabını soracağız. Hesabını soracağız ki, bir bu yanlış yapanların yanına kar kalmasın. İki, yarınlara emsal olsun, bu yanlışın içine düşüp, yetimin öksüzün, bu memleketin fukara insanlarının, 85 milyonun hakkını birileri gasp etmesin.”

“Bu büyük geçmişe sırtını dönenler şimdi evin yolunu bulamıyorlar”

AK Parti hükümetine de yüklenen Gültekin Uysal, “Şimdi söyleyecek sözleri bitmiş, bir takım hamasi sözlerle PKK ile iş birliği yapanlar, FETÖ’yle iş birliği yapan AKP iktidarı şimdi yetmemiş Hizbullah’ın partisiyle iş birliği yapmış, muhalefeti suçluyor. Bunlar zaten mevsimlik milliyetçi. O açıdan, hepimizin derdi ortak. Özellikle son 1,5 senedir yaşanan ekonomik kriz, enflasyon canavarı hanelerimizde hepimizi zorluyor. Türkiye’de demokratik kurumların devletin kurumlarının kendi özerkliğini yitirmesinin bedelini dar gelirli vatandaşımız, ücretli insanlarımız, emekli vatandaşlarımız ödüyor. Neyi kastediyorum, TUİK diye bir kurum var adeta illüzyon kurumu olmuş enflasyon hesaplıyor. Neye göre? AKP’nin ihtiyacına göre. Aman ha enflasyon yüksek çıkmasın. Peki enflasyonu kâğıt üzerinde düşük gösterdiğinizde, kasapta, pazarda enflasyon ne? Bunun hesabını kim verecek? Yeter ki kâğıt üzerinde enflasyon yüksek görünmesin.  Milletin hakkını sofrasından, bütçesinden hakkını bu yanlış enflasyon hesaplamasıyla çalanlara Allah’ın izniyle çaldırmayacağız. Günümüzü çalanlara yarınlarımızı çaldırmayacağız. Bu büyük Cumhuriyet’in geçmişini yok sayanlara, bu büyük ülkenin kurucularının ismini silmeye çalışmakla elinize ne geçer? Eskişehir’in yeni stadına katakulliyle ismini vermemeye çalışmanızla elinize ne geçer? Bize bu vatan toprağını hür bir şekilde bu milleti bağımsız bir Cumhuriyet’le buluşturanlara her vesileyle şükran duygumuzu ifade etmeli, dualarla rahmetlerle yad etmeliyiz. Adeta 2002’de Cumhuriyet kurulmuş, sırtını dayayacaklara bu büyük geçmişe sırtını dönenler şimdi evin yolunu bulamıyorlar” ifadelerini kullandı. 

“Üzerimizdeki kara örtüyü atalım”

Uysal, konuşmasına son vermeden önce şu sözleri söyledi;

“14 Mayıs’ı yeniden bir bayrama çevirerek, milletimizin derinden bir nefes alacağı, cemrelerin düştüğü bu günlerde tüm vatandaşlarımızı sandıklara bir cemre olarak düşmesi gerektiği kanaatindeyim. 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde inşallah hep beraber yeniden bu büyük ülkeyi, özlemini duyduğumuz, hasretini çektiğimiz o yarınlara taşıyacağız. Sadece Cumhurbaşkanlığı’nda mı? Hayır. Büyük Millet Meclisi’nde de bir nitelikli çoğunluğa Millet İttifakı olarak erişmek mecburiyetindeyiz. Demokrat Parti olarak bizler Cumhuriyet Halk Partisi ile beraberiz. Onunla beraber bu iş birliği sürecinde yer aldık. Yeter ki şu üzerimizdeki kara örtüyü atalım Cumhuriyet’in temel değerini, demokrasimizi, milli ve dini değerlerimizi bir Türkiye’ye eriştirelim.”