alexa

banner912

banner766

Velilere telafi eğitimi çağrısı

Bakanlığın “Telafide Ben de Varım” programı ile ilgili detayları Eskişehir Ekspres okurları için paylaşan Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt “Velilerimizden ricam öğrencilerimizin telafi eğitimlerine katılmalarını...

01 Temmuz 2021, 14:49
Velilere telafi eğitimi çağrısı

Bakanlığın “Telafide Ben de Varım” programı ile ilgili detayları Eskişehir Ekspres okurları için paylaşan Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt “Velilerimizden ricam öğrencilerimizin telafi eğitimlerine katılmalarını sağlamaları” çağrısında bulundu.

Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Eskişehir Ekspres’in konuğu oldu sorularımızı yanıtladı. Cırıt, Milli Eğitim Bakanlığı’nın“Telafide Ben de Varım” programı ile ilgili detayları Eskişehir Ekspres okurları için paylaştı. Cırıt, “Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz de tüm okul ve kurumlarımızla planlamamızı yaparak eğitim ve etkinliklere hazır durumdayız” diye konuştu.

Hocam telafi eğitimi hakkında kısaca bilgi verir misiniz, bu konuda öğrenci ve velilere ne tavsiye edersiniz?

Milli Eğitim Bakanlığı “Telafide Ben de Varım” programı ile “ 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda eğitimde fırsat adaletini sağlamak, okullar arasındaki başarı farklılıklarını azaltmak, Covid-19 salgını sürecinde gerçekleştirilen seyreltilmiş, uzaktan eğitim faaliyetlerinin sona erdiği yaz tatili döneminde çocuklarımızın fiziksel, sosyal-duygusal ve akademik gelişimlerini bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile desteklemek”  amaçlanmıştır. Okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim ve özel eğitim okullarımızda öğrenim gören çocuklarımız için 5 Temmuz- 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında okul, ilçe ve il genelinde gerçekleştirilecek programlar kapsamında; bilimsel, sosyal, kültürel, sportif eğitim faaliyetleri ile etkinlikler planlanmış olup bu etkinlikler https://telafidebendevarim.meb.gov.tr adresinde yer almaktadır.

Tatil çocuklarımızın eğitime katılmalarına engel teşkil etmeyecek

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz de tüm okul ve kurumlarımızla planlamamızı yaparak eğitim ve etkinliklere hazır durumdayız. 2020 Mart ayından itibaren Covid-19 salgını sebebiyle bilgisayar ve teknolojik araçlara maruz kalan çocuklarımızın ruhsal ve fiziksel gelişimlerini destekleyecek bu programa katılmaları için öğrencilerimizi teşvik etmelerini velililerimizden beklemekteyiz. Tatile çıkacak velilerimiz için bir hatırlatmada bulunalım. Öğrencilerimiz Türkiye’nin her yerinde bu eğitimlere ücretsiz katılabilecekler. Kısacası tatil, çocuklarımızın eğitime katılmalarına engel teşkil etmeyecek.

Uzaktan eğitimde dünyada ilk sıralara geldik

Gelişen şartlara bağlı eğitim modelleri de değişiyor, bu konuda ülkemiz eğitim sistemi sizce ne seviyede?

Ülkemizdeki eğitim sistemi, dünyadaki yeniliklere en hızlı şekilde uyum gösteren bir dinamik yapıya sahiptir. Örneğin bütün dünyayı etkileyen salgın sürecini yaşamaya başladığımızda ülkemizde uzaktan eğitime çok hızlı şekilde geçildi. İlk etapta küçük sorunlar yaşamamıza rağmen bunlar giderilerek çok kısa sürede uzaktan eğitimde dünyada ilk sıralara geldik. Öğrenciler için bu çalışmalar yapılırken öğretmenler ve okul idarecileri içinde hizmet içi eğitim faaliyetleriyle gelişen eğitim teknolojileri yönünden kendilerini geliştirmesine ciddi katkılar sunuldu ve sunulmaya devam ediyor. Ayrıca burada kendi ilimizden de bahsedecek olursak,Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 33 okul e-Twinning School unvanını almaya hak kazandı. Bu sayede Eskişehir ili toplam okul sayısı ile 8’nci sırada yer alarak Türkiye’de en başarılı on il arasına girdi.Sunulan 240 başvurudan uygunluk kriterlerini taşıyanlar içerik değerlendirmesine alınmış ve bağımsız dış uzmanlar tarafından değerlendirilmiştir.Değerlendirme sonucunda Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okul Eğitimi Alanında Erasmus Akreditasyonuna hak kazandı. Bu sayede öğretmenlerimiz ve okul idarecilerimiz farklı ülkelerin de eğitim modellerini görmektedir.

Uygun kariyer planlamasının yapılması gerekmektedir

Öğrenciler ve veliler kariyer planlaması yaparken nelere dikkat etmeli, bu konuda kararsız olanlara ne söylemek istersiniz?

Salgın sürecinin bütün dünyayı etkileyen ama geçici bir durum olduğu unutulmamalıdır. Ancak böyle durumlarda genellikle yeni iş kolları ortaya çıkar. Burada dikkat edilmesi gereken durum seçeceğimiz mesleğin 10-15 yıl sonra modern çağın gereksinimlerini göz önüne bulundurarak, girişimcilik eğitimleri alarak ve özellikle rehber öğretmenlerimiz ile işbirliği içerisinde olarak, çocuklarımızın kişilik özelliklerine uygun kariyer planlamasının yapılması çok daha doğru olacaktır.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Salgın sürecinde çocuklarımız sosyal, sportif ve sanatsal faaliyetlerden maalesef ki uzak kaldılar. Velilerimizden ricam öğrencilerimizin yaz tatili süresince okullarımızdaki telafi eğitimlerine katılmalarını sağlamaları. Bu tarz etkinliklerle çocuklarımız, salgın döneminin olumsuz etkilerinden kurtulacaktır. Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerimizle kavuşmayı bekliyoruz. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@