Eskişehir’de hasat sevinci: Çiftçinin ekonomisini güçlendirecek Eskişehir’de hasat sevinci: Çiftçinin ekonomisini güçlendirecek

Söz konusu kanuna göre, seçili akıllı telefonlardan yüzde 20 KDV ve matrah limitine göre yüzde 25, 40, 50 arasında değişen ÖTV alınmayacak. Türkiye'de üretilen akıllı telefonların fiyatlarında yüzde 50'ye varan düşüş bekleniyor.

Projenin ayrıntılarını paylaşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, vergisiz telefonlar projeleri kapsamında Türkiye'de üretilen telefonların yarı fiyatına satılacağını söyledi. Açıköğretim ve yüksek lisans öğrencileri de dahil olmak üzere tüm öğrenciler bu indirimden yararlanabilecekler. Ayrıca, alınan telefonları iki yıl boyunca başkasının kullanamayacağı ve kullanıcılarına aylık 10 GB ücretsiz internet hizmeti sunulacağı da belirtildi.

Yeni düzenlemeye dahil olan markalar arasında Xiaomi, OPPO, Vivo gibi markalar dikkat çekiyor. Ayrıca, Casper, Reeder, General Mobile gibi yerli markaların modelleri de vergisiz olarak satışa sunulacak.

Vergi uzmanı Muhammet Bayram, vergisiz telefon ve bilgisayarların fiyatlarının yarı yarıya düşeceğini ifade ederek; "Toplamdaki vergi oranı yüzde 100'e varıyor. Vergisiz bir telefon veya tablet, notebook gibi bir cihaz alınırsa bunun vergisiz fiyatı yarı yarıya gelecektir. Yani 2 bin TL olan akıllı cihazın bedeli bin TL'ye düşecektir. Bu uygulama büyük ihtimalle yerli bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerine uygulanacaktır."

Son olarak, vergisiz verilecek olan telefon ve bilgisayar uygulaması kapsamında herhangi bir yaş sınırlamasının olmayacağı; lisans, açıköğretim ve yüksek lisans öğrencilerinin tümünün bu uygulamadan faydalanabileceği belirtildi.