Gözyaşlarını tutamadı: Yardım bekliyorlar

Eskişehir'de dün etkili olan sağanak yağış kırsaldaki çok sayıdaki mahallede sele neden oldu. Yahnikapan'da akşam saatlerinde başlayan yağış saatlerce sürdü. Bir mahalle felaketi anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

Dün akşam saat 16 sularında başlayan sağanak yağış, Yahnikapan köyünü adeta esir aldı. Köylülerin 'sabahın ilk ışıklarına kadar' sürdüğünü söylediği yağışın ardından köy sel sularının altında kalırken, vatandaşlar suları boşaltmak için var güçleriyle çalıştı. Bölge halkının tarlaları, evleri, eşyaları büyük zarara uğrarken, kümes hayvanlarının büyük bir kısmı ise telef oldu. Yağışın ardından bazı vatandaşlar pancar motorları ile suları tahliye ederken, bazıları ise ellerinde bulunan kovalar ile evlerindeki suları boşaltmaya çalıştı. Selin ardından ortaya çıkan manzaralar ise felaketin büyüklüğünü gözler önüne serdi. 

Yardım eli bekliyorlar

Evi suları içince kalan Aysel Kuzu, yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Kuzu, köyde çoğu evin hasar gördüğünü söyleyerek, "Çok büyük bir felaketti. 4 buçuk 5 aralarında başladı. Hem ön taraf, hem arka taraf ev de aşağıda olunca suda yüzdük. Ben ne anlatsam da ortalıkta gözüküyor. Her şey bitti. 185'i aradık ama ne gelen oldu, ne arayan oldu. Çok ev zarar gördü. Su belimize kadar çıkmış. Boşaltacağız diye uğraştık telefon ettik. Şu saat oldu gelen olmadı. Arayıp sormadılar da öldünüz mü, arayıp sordunuz mu diye. Köyün hali de çok harap. Uyuyamadık evde. Birazını gece ışıklar yokken çıkarmaya çalıştık, birazını da sabah. Halılarımı yıkayıp sereyim desem nerede yıkayım, bir yere vereyim desem imkanım yok. Sadece emekli param var. Hangisine yetireyim. Şehirde oturuyorum, kızım okuyor, evim de kira" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 18:28
banner544
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner507

banner508