alexa

banner912

banner766

Sokak hayvanları için mama alınmasını isteyerek uzlaştı

Eskişehir'de, yaya geçidinde "yavaş yürüdüğü" gerekçesiyle bir sürücü tarafından darbedilen üniversite öğrencisi, uzlaştırmacı aracılığıyla "sokak hayvanlarına mama alınması" karşılığında şikayetini geri çekti.

Yaşam 01.11.2018, 11:20 09.01.2020, 03:32 ABONE OL: google news
Sokak hayvanları için mama alınmasını isteyerek uzlaştı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığı 24 Haziran'da oyunu kullandıktan sonra Sıhhiye Meydanı Kavşağı'ndaki yaya geçidinden yolun karşısına geçerken "yavaş yürüdüğü" gerekçesiyle otomobil sürücüsü Hüseyin Çeşit (38) tarafından darbedilen 22 yaşındaki öğrenci Emirhan Hüseyin Çınar şikayetçi oldu. 

Soruşturma aşamasında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı uzlaştırmacı görevlendirdi. Eskişehir Adliyesinde uzlaştırmacı olarak görev yapan Murat Ayhan Arduç, çalışma başlattı. Mağdur Emirhan Hüseyin Çınar ve Hüseyin Çeşit'le görüşen uzlaştırmacı Arduç, arabuluculuk yaptı. 

Mağdur Çınar'ın, davalı taraftan "sokak hayvanları için 15 kilogram mama" talebinde bulunması üzerine Hüseyin Çeşit ile de anlaşma sağlayan uzlaştırmacı Arduç, bu sayede şikayetin geri alınmasını sağladı. Cumhuriyet Başsavcılığı da uzlaşma sebebiyle soruşturmayı kapattı. 

Emirhan Hüseyin Çınar, yaptığı açıklamada, yaşanan bu olaydan üzüntü duyduğunu belirterek, şikayetini geri çekmek için en doğru talebin, yaklaşan kış mevsiminde sokak hayvanlarına mama alınması olduğunu söyledi. 

Çınar, olay günü oyunu kullandıktan sonra evine gittiğini dile getirerek, "Yaya geçidinden yolun karşısına geçiyordum. Bir otomobilin geldiğini gördüm ama çok uzaktaydı. O yüzden yürümeye devam ettim. Bir fren sesiyle irkildim. Aracından inen kişi yaya geçidinden yavaş yürüdüğümü ileri sürerek beni darbetti. Sokaktaki vatandaşlar müdahale etti. Daha sonra darp raporu aldım ve plakadan yola çıkarak şikayetçi oldum." dedi. 

"Uzlaşma taraftarıydım" 

Şikayetçi olduktan sonra uzlaştırmacının devreye girdiğini aktaran Çınar, şöyle konuştu: 

"Ben zaten uzlaşma taraftarıydım. Kendi adıma bir şey talep etmedim. Sokak hayvanları için kış mevsimini düşünerek belirli bir miktar mama talebinde bulundum. O da hemen almış, teşekkür ediyorum. Yaptığı hatanın farkına varmış ve bu şekilde telafi etmeye çalışmış. Sonucu hayırlı oldu. Çocukken bahçemizde köpeklerimiz vardı. Sokak hayvanlarıyla zaten ilgiliyim. Bu tarz olaylarda konunun dava boyutuna gitmeden çözülmesi adliyenin yükünü önemli derecede hafifletiyordur. Vatandaşlarımızın bir anlık sinirle yaptıkları hataların bu şeklide çözüme kavuşmasını sağlayan uzlaştırmacılara da ayrıca teşekkür ediyorum." 

Hüseyin Çeşit ise yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "O esnada araçta çocuğum vardı. Hastaneye gidiyorduk. Acele ettiğim için bu olay başımıza geldi. Tatlıya bağlandığı için mutluyum. En azından tatsız bir olayla da olsa sokak hayvanlarına bir faydamız dokundu." diye konuştu. 

Uzlaştırmacı Murat Ayhan Arduç da konunun tatlıya bağlanmasından memnun olduğunu belirterek, "Bu tarz olaylarda şikayetin davaya dönüşmeden çözülebilmesi için gayret gösteriyoruz. İki tarafın da anlaşmak için sıkıntı çıkartmaması işimizi kolaylaştırıyor. Örnek bir talepte bulunan Emirhan kardeşime de ayrıca teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@