alexa

banner912

banner766

Toplumsal cinsiyet eşitliği masaya yatırıldı

Odunpazarı Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Gökmeydan Halk Merkezi, Büyükdere Halk Merkezi, Karapınar Halk Merkezi, Erenköy'de bulunan Sezai Aksoy Halk Merkezi, Emek Halk Merkezi ve Ihlamurkent Halk Merkezi'nde gerçekleştirilen 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yönelik Şiddet' atölyesine, 232 kadın katıldı.

Yaşam 09.12.2017, 17:05 09.10.2020, 20:14 ABONE OL: google news
Toplumsal cinsiyet eşitliği masaya yatırıldı

“Kadınları ve çocukları ile mutlu bir Odunpazarı” anlayışını benimseyen Odunpazarı Belediyesi’nin temel kriterleri arasında da eşitlik, adalet ve insan hakları geliyor. 

Çalışmalarını bu kriterleri baz alarak gerçekleştiren Odunpazarı Belediyesi, bu kez kadınlar için halk merkezlerinde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yönelik Şiddet” atölyesi düzenledi. 

Odunpazarı Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Gökmeydan Halk Merkezi, Büyükdere Halk Merkezi, Karapınar Halk Merkezi, Erenköy’de bulunan Sezai Aksoy Halk Merkezi, Emek Halk Merkezi ve Ihlamurkent Halk Merkezi’nde gerçekleştirilen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yönelik Şiddet” atölyesine, 232 kadın katıldı.  Konusunda uzman psikolog tarafından verilen atölyede; cinsiyet, toplumsal cinsiyet, toplumsal cinsiyet eşitliği, cinsiyet ayrımcılığı, kadına yönelik erkek şiddeti, erkek şiddetinin çocuklar üzerindeki etkisi gibi konular işlendi.

Atölyede biyolojik cinsiyetin bireyin kadın ve erkek olarak mevcut genetik, fizyolojik ve biyolojik özellikleri olduğu vurgulanırken, toplumsal cinsiyetin ise toplum ve kültürü tarafından kadına ve erkeğe atfedilen kişilik özellikleri, rolleri, değerleri ve beklentileri ile ilgili kalıp yargılar olduğu kaydedildi. 

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin atasözlerinden, eğitime kadar toplumsal yaşamın her evresinde var olduğu ifade edilirken, toplumsal cinsiyet rollerinin sorgulanması süreci ile kadınların şiddetin mağduru olma eğilimleri arasında bağ olduğu da belirtildi. 
 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Nisan 2021
İmsak 04:37
Güneş 06:08
Öğle 13:02
İkindi 16:46
Akşam 19:47
Yatsı 21:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@