Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte insanlar rengarenk elbiseler, şortlar, örme croplar, bluzlar ve büstiyerler giymeye başlamaktadır. Ancak yaz aylarının bunaltıcı sıcağında bazı kıyafetler kişileri rahatsız edebilmekte veya alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle yaz mevsiminde insanların tercih edecekleri kıyafetlerin ısıyı kolay geçirmeyen yapıda olması gerekmektedir. Isıyı kolay geçirmeyen kıyafetler kişileri terletmemekte ve büyük konfor sağlamaktadır. Özellikle yaz aylarında sentetik ipler, kişileri oldukça rahatsız edebilmektedir. Terletme özelliğinin yanı sıra sentetik ipler, vücutta alerjik reaksiyonlar ve tahrişe neden olabilmektedir. Koton iplerden yapılan ürünler cit dostu olduğu için alerji ve tahrişe sebep olmamaktadır. 

1. Yazlık İp Çeşitleri

Yazlık ipler ile yaz aylarında kullanılabilecek çok sayıda ürün bulunmaktadır Elbiseler, crop ve büstiyerler, bluzlar ile şortlar şık görüntüleri ve rahatlıkları ile tercih edilmektedir. Ancak çeşitli kıyafetlerin yapımına imkan veren el örgü iplerinin hammadde içerikleri oldukça önemli olmaktadır. Çünkü sentetik ipler terletme özelliklerinden dolayı insanlarda alerjik reaksiyonlar yaratabilmektedir. Yazlık kıyafetlerde sentetik ipler yerine doğal iplerin kullanılması kişilere büyük konfor sağlamakta ve alerjik reaksiyonların da önüne geçmektedir. Sentetik el örgü ipleri birçok kişi tarafından kolay yıkanabilme, ütülenebilme ve diğer ip çeşitlerine göre uygun fiyatlı olmasından dolayı tercih edilse de doğal cilt dostu el örgü iplerinin kullanılması avantajlıdır. %100 pamuk karışımlı ipler, ipek karışımlı ipler, merserize karışımlı ipler, ipek saten ile pamuk saten karışımlı ipler tercih edilmesi gerekmektedir. 

2. Yazlık İp Renkleri

Yazlık ip olarak kullanılan pamuk, ipek, merserize, ipek saten ve pamuk saten karışımlı iplerde oldukça geniş renk skalası bulunmaktadır. Piyasada yazlık el örgü iplerinin her rengine ulaşılabilmektedir. Her yaş grubundan kadın ve erkeğe hitap eden yazlık ip renklerinde en önemli dikkat edilmesi gereken nokta, ip renginin yaz sıcağını geçirmeyen renklerde tercih edilmesidir. Özellikle kahverengi, lacivert ve siyah gibi koyu renkler yaz sıcağını emmeleri nedeni ile kullanan kişilere rahatsızlık hissi verebilmektedir. Yazlık iplerde koyu renk tonlarının yerine açık renk tonlarının kullanılması kişileri hem alerjik reaksiyonlara ve tahrişe karşı korumakta hem de serin tutmaktadır. Yazlık iplerde mavi, beyaz, sarı, pembe, yeşil, lila, ekru ve krem gibi renklerin kullanılması çok daha uygun olmaktadır. 

3. Yazlık İp Fiyatları

Yazlık ürünlerde tercih edilen yazlık ipler, fiyat olarak değişkenlik göstermektedir. Sentetik el örgü ipleri doğal el örgü iplerine göre fiyat olarak daha uygundur. Ancak sentetik iplerin yaz aylarında kullanılması önerilmemektedir. Hem yumuşak yapıları hem de serin tutmaları sebebi ile tercih edilen ipek ve organik karışımlı ipler, fiyat olarak sentetik karışımlı iplere göre daha yüksektir. Ancak yazlık ip çeşitleri, el örgü ipliği satışının gerçekleştirildiği markalarda kampanyalara girebilmektedir. Kampanya dönemlerinde alınabilecek en uygun fiyatlara yazlık ip çeşitleri temin edilebilmektedir. Online satışlarda tekli alımlara göre çoklu ve toplu alımlar daha avantajlıdır.